مشاوره برندینگ

اطلاعاتی درباره برندسازی و فواید آن

راه اندازی کسب و کار

خلاصه مطلب

  • برندسازی فرآیندی است که در طی آن ارزش های مطلوبی نزد مشتری خلق خواهد شد. با برندسازی خواهید توانست یک برند را به شهرت و اعتبار برسانید.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

در هر کسب و کاری برندسازی از ابعاد مهمی به شمار می آید و فرقی نمی کند این کسب و کار کوچک یا بزرگ باشد. هر چه این برندسازی قوی تر و موثرتر باشد مزیت های بهتری خواهد داشت. در واقع این برند است که اعتبار کسب و کارتان را در نزد مشتری نشان می دهد. در این مقاله به بررسی اطلاعاتی درباره برندسازی و فواید آن خواهیم پرداخت تا با آگاهی بیشتری نسبت به انجام آن اقدام کنید.

برندسازی

برند سازی فرآیندی است که در طی آن ارزش های مطلوبی نزد مشتری خلق خواهد شد و با استفاده از آن مشتری خواهد توانست هویت تجاری کسب و کارتان را درک کند. با برندسازی خواهید توانست یک برند را به شهرت و اعتبار برسانید که این کار باعث فروش و قیمت بالاتر محصولات شما خواهد شد. برندینگ را روشی هوشمندانه برای تجارت و افزایش ثروت می دانند. برندسازی بیشتر از یک اسم یا لوگو است و در واقع آن را مسیری می دانند که با استفاده از آن قادر به درک و تجربه محصولات و یا خدمات خواهید بود.

اهمیت برندسازی برای مشتریان

برند اعتبار شرکت را نزد مشتری نشان می دهد و انتظاراتی که از محصول می توان داشت و یا خدماتی که مشتری می تواند استفاده کند را به مشتری ها ارائه می دهد. با برندسازی مشتری خواهد توانست فرق محصول و یا خدمات شما را با دیگر محصولات بشناسد و در واقع برند خواهد توانست شخصیت فعلی، شخصیتی که قصد دارید به آن برسید و برداشت مشتری از شما را نشان دهد. از جمله عواملی که منتقل کننده برند مورد نظرتان هستند می توان به سایت اینترنتی، لوگو، ابزارهای تبلیغاتی و بسته بندی اشاره کرد که همه اینها باید هماهنگ با هم باشند و برند مورد نظر را در ذهن مشتری تداعی کنند.

استراتژی برندسازی

استراتژی در برندسازی به این معنا است که چه چیزی را کجا، چگونه و به چه مخاطبی ارائه خواهید کرد. در واقع منظور برنامه ای است که برای انتقال پیام دارید، چیست. اینکه تبلیغات خود را در چه مکان هایی ارائه می کنید، کانال های توزیع و چه کلمات و تصاویری را نشر می دهید از عواملی هستند که استراتژی برندسازی به شمار می آیند. اگر این استراتژی به شکل پایدارتری صورت بگیرد برند قدرتمند تری شکل خواهد گرفت که این یعنی ارزش افزوده بیشتر محصول و خدمات مربوط به کسب و کار که در نهایت این شرایط را فراهم می کند که محصول و خدمات خود را نسبت به موارد مشابه با قیمت بالاتری ارائه دهید.

اگر برندی قدرتمند باشد علیرغم قیمت بالاتر نسبت به محصولات مشابه، با استقبال خوبی در بین مردم همراه خواهد بود و به فروش خواهد رسید. برند ارزش افزوده ای با خود به همراه خواهد داشت که معمولا به این دلیل است که مردم به کیفیت آن برند اطمینان پیدا می کنند و به نوعی دلبستگی احساسی نسبت به آن پیدا می کنند و وفادار خواهند ماند.

مزایای برندسازی

با برندینگ قادر به ایجاد تمایز منحصر به فردی خواهید بود که از اهمیت زیادی برای مشتری ها، مدیران و کارکنان برخوردار است. هر چه برند قدرتمندتر باشد شرکت مورد نظر از سرمایه گذاری های نامناسب دور خواهد شد و فعالیت های بی هدف آن کاهش پیدا می کند. با جذب مشتریان وفادار، سودآوری افزایش پیدا خواهد کرد و این برند تبدیل به یک دارایی مهم برای سازمان خواهد شد که از دارایی های فیزیکی با ارزش تر خواهد شد.

دلیل مهم برندسازی

هر سازمانی تمایل به پیروزی در صحنه رقابت و رهبر بودن دارد و به دنبال دسترسی کارمندان به امکانات برتر خواهد بود تا مشتری هایی کم هزینه پیدا کند، مشتری کم هزینه به آن دسته از مشتریانی گفته می شود که با برند آشنا می شوند و نسبت به آن حس خوبی دارند در نتیجه سازمان برای تبدیل آنها به مشتری های وفادار نیاز به هزینه تبلیغات و زمان کمتری خواهد داشت. برندسازی و توسعه آن فعالیت پیچیده ای است که برای این منظور از دانش و تخصص مجموعه ما می توانید بهره مند شوید و مشاوره های لازم در این زمینه را دریافت کنید.

ضرورت برندینگ

با توجه به اینکه جامعه به سمت مدگرایی پیش می رود باید برندی معتبر در اختیار داشته باشد تا برای تمایز خود مشکلی نداشته باشد و بتواند در رقابت پیروز شود. با توجه به دانش مشتری از برند، این مورد اهمیت پیدا خواهد کرد و باید به گونه ای پیش رفت که برند مورد نظر اولویت ذهنی مشتری در بین محصولات مشابه شود طوری که به محض شنیدن کلمه ای در ارتباط با محصولات و خدماتی که ارائه می دهید نام برند شما در ذهن مشتری تداعی شود. رابطه پیچیده تر مشتری با برند سبب ایجاد وفاداری بلند مدت تری خواهد شد.

مراحل و خصوصیات برندسازی

برای برندسازی در ابتدا یک لوگوی مناسب انتخاب کنید و آن را به نمایش بگذارید. پیامی که برندتان دارد مشخص نمایید و پیام های کلیدی را تعیین نمایید تا همه کارمندان نیز از پیام برندتان آگاهی داشته باشند. برند باید یکپارچه باشد و همه ابعاد کسب و کارتان را در بر بگیرد حتی در لباس کارکنان، امضای نامه ها و پاسخگویی تلفنی باید برند شما مشهود باشد. لحنی که در فعالیت خود استفاده می کنید باید بازتابی از برند باشد و در تمام جنبه های آن یعنی ارتباطات تصویرسازی، نوشتاری و آنلاین و غیرآنلاین باید در نظر گرفته شود. اگر برندی که در نظر گرفته اید حالت دوستانه دارد لحن محاوره ای را در نظر بگیرید و اگر برندتان حالت رسمی و شیک دارد باید رسمی تر باشید.

 از شعار تبلیغاتی برای بهتر انجام دادن فرایند برندسازی استفاده کنید طوری که کوتاه و پر معنی باشد و ماهیت برندتان را نمایش دهد. در روش های بازاریابی نیز از قالب و طرحی مطابق با برند استفاده کنید طوری که در تمام روش ها و فنونی که به کار می گیرید رنگ، لوگو، طرح و احساس یکپارچه ای از برندتان وجود داشته باشد، این صحبت به معنی تجمل گرایی نیست بلکه رویه ای ثابت را طی نمایید. برندتان باید صادق باشد یعنی هر آنچه ارائه می دهید در آن نمایان باشد تا مشتری به شما اعتماد کند و از خدمات و محصولات شما به صورت دائمی استفاده کند، ثبات سبب برندسازی بهتری خواهد شد. ادامه مسیر به صورت پیوسته و با ثبات سبب حفظ برند و ایجاد تصویری مثبت در ذهن مشتری خواهد شد.

انواع برندسازی

برندسازی ضمن اینکه از جانب شرکت ها برای فروش محصولات و خدمات استفاده می شود انواع برجسته دیگری نیز دارد که به شرح ذیل است:

  • برندسازی دیجیتال: این نوع برندینگ شامل رسانه های اجتماعی، بهره گیری از وب برای تجارت، وب سایت و بهینه سازی موتور جستجو خواهد بود
  • برندسازی مشارکتی: در این نوع برندینگ با برندی دیگر برای دستیابی به هدف مشارکت خواهد شد
  • برندسازی شخصی: این نوع برندینگ مربوط به روش هر فرد برای اعتبار سازی و مشهور شدن خود می باشد.
  • برندسازی اجتماعی: همسو کردن برند با نیت خیرخواهانه و یا مسئولیتی که مربوط به بعد اجتماعی شرکت باشد.
  • برندسازی کشوری: این نوع برندینگ مربوط به تلاش به منظور جذب کردن کسب و کار و یا توریست می باشد.

اهداف برندسازی

هدف از برندسازی این است که به منظور دستیابی به محبوبیت و یا موفقیت انجام شود که می تواند در حیطه شخصی باشد و یا کسب و کار و هر موضوع دیگری که در آن رسیدن به شهرت مهم باشد. در ابتدا این برند را باید به تمام مخاطبان بشناسانیم و سپس باید در آن محبوبیت ایجاد کنیم و به صورت پیوسته این کار را ادامه دهیم تا توقفی در آن ایجاد نشود. ممکن است این برندسازی در ابتدا با هزینه بالایی انجام شود زیرا نیاز به تبلیغات خواهید داشت اما نگران نباشید زیرا باید بدانید که این امر برای موفقیت ضروری است و پس از مدتی این هزینه به شما باز خواهد گشت و سودآوری زیادی پیدا خواهید کرد. رسیدن به موفقیت و پیروزی در رقابت از اهداف برندسازی خواهد بود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.