کسب و کار حرفه ای

ایجاد کسب و کار حرفه ای با به کارگیری مشاوره بیزینسی

مشاوره بیزینسی

خلاصه مطلب

  • راه اندازی یک کسب و کار موفق نیاز به انجام مشاوره بیزینسی دارد. با استفاده از مشاوره بیزینسی با اطمینان و حرفه ای، برای کسب و کار خود گام بردارید.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اگر به فکر راه اندازی کسب و کار یا بیزینس جدید هستید یا این که می خواهید شرایط کسب و کار خود را رونق ببخشید، نیاز به مشاوره بیزینسی دارید. با طراحی طرح و برنامه برای بیزینس خود، ریسک کاری خود را کاهش داده و حرفه ای عمل می کنید. با ما همراه باشید تا در این زمینه شما را راهنمایی کرده و به شما کمک کنیم که راحت تر به شروع هر کار و بیزینسی بپردازید.

منظور از طرح کسب و کار یا بیزینس پلن (Business Plan) در مشاوره بیزینسی چیست؟

یکی از مفاهیم مهم که در مشاوره بیزینسی بر طراحی آن تأکید می شود، بیزینس پلن است. شما در ابتدای راه اندازی فعالیت کار آفرینی جدید خود قطعاً اهدافی را مد نظر خود دارید. بیزینس پلن در واقع یک برنامه است که شما طراحی می کنید تا به اهداف خود برسید. این طرح ابعاد فنی و اقتصادی هم چون بازاریابی، مالی، منابع انسانی و تولیدی را پیش بینی کرده تا به راهنمایی شما در تجارت بپردازد.

نوشتن این طرح در حدود یک ماه زمان می برد که البته نحوه ی عملکرد برای شرکت های مختلف متفاوت است. اگر در کسب و کار خود با ریسک بالا مواجه نیستید و هدف های مالی شما چالش بزرگ ندارد، طرح شما جزییات کم تری لازم دارد در غیر این صورت باید مسائل جزئی را در برگیرد.

عدم بروز اشتباه با تهیه ی طرح کسب و کار توسط مشاوره بیزینسی

اگر به نکات مشاوره بیزینسی توجه نکنید و بدون داشتن پلن شروع به کار کنید، ممکن است بعد از یک سال متوجه شوید که مسیر را اشتباه آمده اید. اگر هزینه ی شما کافی نباشد یا شریک شما مهارت لازم را نداشته باشد، به اهداف خود نمی رسید. این طرح به شما کمک می کند که در مسیر درست خود قرار گیرید. طرح کسب و کار لازم نیست که طولانی باشد و اگر شما برنامه ی خود را درست بنویسید، طرحی یک صفحه ای هم برای شما مفید خواهد بود. فقط باید دقت کنید که این طرح باید توضیحات کافی را داشته باشد. بیزینس پلن طرحی منحصر به فرد در خصوص ویژگی های کسب و کار تجاری است. این طرح برای هر شرکت منحصر به فرد است و دو شرکت متمایز نباید از یک طرح مشترک استفاده کنند.

طرح ریزی کسب و کار با مشاوره بیزینسی

طرح کسب و کار شامل ۶ جزء اساسی و ۲۶ جزء فرعی است. اجزای اصلی عبارت اند از: شرح خصوصیات کسب و کار، استراتژی بازاریابی، تحلیل رقبا، طراحی و پیاده سازی برنامه، اطلاعات مالی، اقدامات و مدیریت.

نکته ی اولی که در نوشتن طرح کسب و کار باید در نظر بگیریم این است که این طرح را چه کسی خواسته است. سازمان دولتی، شرکت خصوصی، شرکت داخلی یا خارجی هر یک ادبیات خاص خود را دارند. مشاور بیزینسی با توجه به شناختی که از مخاطب دارد، به هنگام تهیه ی طرح کسب و کار باید ویژگی های لازم را در نظر بگیرد.

نکته ی دوم که در مشاوره بیزینسی مطرح می شود، این است که طرح شما چه هدفی را دنبال می کند؟ هدف های مختلف که شما برای ارائه ی بیزینس پلن مد نظر خواهید داشت، عبارت اند از: جذب سرمایه گذار یا شریک، دریافت نمایندگی از یک شرکت داخلی، دریافت وام، توجیه مدیر عامل یا هیئت مدیره و دریافت نمایندگی انحصاری از یک برند آمریکایی، اروپایی یا آسیایی.

تعریف ماهیت کسب و کار با توجه به مشاوره بیزینسی

یکی از مواردی که در نوشتن بیزینس پلن باید در نظر بگیرید، توصیف ماهیت کسب و کار است. در نوشتن این قسمت ابتدا ایده ی خود را به طور کامل توضیح دهید. سپس شرح دهید که مأموریت شما چیست، محصولات و خدمات شما چگونه می تواند نیازهای بازار هدف را تأمین کند، چه مزیت های رقابتی باعث موفقیت شرکت می شوند و در طول زمان به چه سمتی حرکت خواهید کرد. اگر شما بر مبنای مشاوره بیزینسی به طور دقیق به بیان ویژگی های کسب و کار خود بپردازید، آنگاه تأمین منابع مورد نیاز و جذب مشتری راحت تر خواهد بود.

تأکید مشاوره بیزینسی بر تحلیل بازار

مشاور بیزینسی شما را ترغیب می کند که شما به هنگام راه اندازی کسب و کار کوچک از صنعت، کسب اطلاع کنید تا اندازه ی بازار و سهم بازار بالقوه را به دست آورید. در واقع با این روش میزان تقاضای محصولات را به دست می آورید. شما در این قسمت نیاز به تحلیل درونی شرکت و مقایسه ی آن با سایر رقبا دارید و بهتر است آنالیز SWOT انجام دهید. در این آنالیز باید نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدات خود را شناسایی کرده و به بررسی بپردازید. تحقیقات بازار نیز به منظور پیدا کردن جایگاه کسب و کارتان کمک می کند. فقط به عنوان مشاوره بیزینسی این نکته را به خاطر بسپارید که تحقیقات از بازار باید در دوره های زمانی مشخص برای پیدا کردن فرصت و کارکردها صورت گیرد.

بازاریابی و تحلیل رقبا نکته ای مهم در مشاوره بیزینسی

یکی از نکاتی که در طرح خود باید به آن توجه کنید و حتماً با مشاور بیزینس در مورد آن مشورت کنید، تحلیل رقبا است. شما در پایه ریزی طرح خود باید به خوبی رقبای خود را شناخته و برای رقابت با آن ها روش هایی به کار گیرید. سعی کنید کسب و کار خود را با آن ها مقایسه کرده و نقاط ضعف و قوت آن ها را شناسایی کنید.

بازاریابی و فروش امر مهم دیگری است که در مشاوره بیزینسی به آن توجه می شود. در این قسمت از طرح خود، شما باید نحوه ی رشد و نفوذ در بازار هدف، کانال های توزیع، روش های مختلف ارتباط با مشتری، ارزیابی گروه فروش و آموزش به آن ها و استراتژی های فروش و جذب مشتری را مشخص کنید. در واقع با این کار کسی که می خواهد روی پروژه ی شما سرمایه گذاری کند و در حال خواندن طرح شماست، درکی بهتر از استراتژی فروش شما خواهد داشت.

سازمان یافته بودن کسب و کار برای اجرای طرح یکی از اهداف مشاوره بیزینسی

طرح کسب و کار خوب، باید درست اجرا شود تا به هدف های مورد نظر برسد. در طی مشاوره بیزینسی شما باید ساختار و سازمان فعالیت های خود را مشخص کنید. سعی کنید در نموداری سازمانی اختیارات مدیران را نشان دهید. یک برنامه ی جامع کسب و کار باید تمام اطلاعات لازم برای اجرای اهداف را داشته باشد. افراد فعالیت کننده در کسب و کار شما، مسئولیت افراد، سابقه ی آن ها، انتخاب این افراد به عنوان مدیر یا کارمند، مزایای این افراد، ترفیع درجه و محرک های انگیزشی، اطلاعاتی است که باید در طرح شما مطرح شده باشد. بر اساس مشاوره بیزینسی توصیف دقیق هر بخش و عملکرد آن در بیزینس پلن به شکلی که سازمان دهی کامل داشته باشد، ضروری است.

لزوم ذکر اطلاعات مالی با توجه به مشاوره بیزینسی

 پیش بینی های مالی در نوشتن طرح امری مهم است. در این قسمت باید نیازمندی های مالی فعلی و آتی و چگونگی استفاده از منابع مالی را در صورت نیاز به درخواست وام یا هر کمک مالی دیگر ذکر کنید. مشاوره بیزینسی می گوید که شرکت هایی که نیاز به سرمایه گذار یا دریافت وام دارند، باید اطلاعات مالی از قبیل سود ماهیانه یا سالانه، نقطه ی سر به سر، هزینه های ثابت و متغیر، نیاز های مالی مورد نیاز و دوره ی زمانی درخواست مالی را ذکر کنند. افراد اعتبار دهنده نیازمند درک پیش بینی ها و انتظارات مالی شما هستند. نرخ بازگشت سرمایه مهمترین مورد این بخش است که در مشاوره بیزینسی مورد توجه قرار می گیرد.

بررسی محصولات تولیدی بر مبنای مشاوره بیزینسی

 از جمله مواردی که در مشاوره بیزینسی باید شفاف سازی شود، این است که تعیین کنید که چه محصول یا خدمتی را می خواهید ارائه دهید. سعی کنید در طرح کسب و کار خود مشخص کنید که محصول شما چه مزیت‌ها و چه معایبی دارد، چه نیازهایی را رفع و چه منفعتی به دیگران می رساند، چرخه ی عمر آن چه قدر است و … بر اساس مشاوره بیزینسی سعی کنید در این بخش به موارد برتر رقابتی خود تأکید و آن را برجسته سازید. اگر در بخش خدماتی فعالیت می کنید، مشتریان بزرگ خود را نام ببرید تا مخاطبان راحت تر به شما اعتماد کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.