مشاوره تبلیغات

طراحی لوگو

طراحی حرفه ای سایت

خلاصه مطلب

 • ساخت و طراحی لوگو، یکی از مهمترین فاکتورهای طراحی هویت یک کسب و کار می باشد. شرکت های زیادی در زمینه ساخت و طراحی لوگو فعالیت دارند.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

از مهمترین گام های شروع یک کسب و کار موفق در هر زمینه ای، ساخت و طراحی لوگو مناسب با فعالیت آن کسب و کار می باشد. یک لوگوی استاندارد بیانگر اهداف، خدمات و معرف محصولات یک شرکت می باشد. طراحی لوگو صرفا به ساخت یک آرم یا نماد برای کسب و کار خلاصه نمی شود بلکه جهت برقراری ارتباط شما با مخاطبین خود و تحت تاثیر قرار دادن آنها ساخته می شود. امروزه شرکت های تخصصی طراحی لوگو در شهرها با بکارگیری نیروهای با دانش لازم در حال فعالیت می باشند تا با رعایت استانداردهای طراحی و اصول زیباشناختی، بتوانند خدمات انواع کسب و کار را نه تنها در داخل کشور بلکه فراتر از مرزهای ایران معرفی نمایند. طراحی گرافیکی زیبا و تبلیغات برای هر کسب و کاری می تواند مسیر را برای موفقیت فراهم نماید. در این مطلب قصد داریم شما را با اهداف ساخت و طراحی لوگو آشنا کنیم تا بتوانید به کسب و کار خود هویت بصری ببخشید و در آن به موفقیت برسید.

لوگو چیست؟

لوگو یک نشان گرافیکی می باشد که به صورت های مختلف همچون علامت، سمبل، حروف، نماد و نشانه یا ترکیبی از این موارد طراحی می شود. لوگو به عنوان آرم، برند، نشان تجاری و هویت یک کسب و کار، می تواند خدمات، اهداف و محصولات یک سازمان را به مخاطب معرفی نماید. امروزه لوگو بخشی از هویت بصری یک کسب و کار را شکل می دهد. محبوبیت یک برند و کسب و کار به طراحی زیبا و خلاقانه لوگوی آن سازمان وابسته می باشد. لذا شرکت های ساخت و طراحی لوگو به شما کمک می کنند تا به تجارت خود هویت ببخشید.

آشنایی با انواع لوگو

در ساخت و طراحی لوگو می توان با بکارگیری عناصر مختلف مانند نوشتار و شکل سه گروه کلی از لوگو را تهیه کرد. در ادامه شما را با سه گروه لوگو آشنا خواهیم کرد:

 • ساخت لوگو با استفاده از تصاویر به صورت نماد و سمبل مانند لوگوی شرکت اپل که به صورت یک سیب گاز زده می باشد.
 • طراحی لوگو به صورت نوشتار که می تواند نام شرکت یا حروف اختصاری برند باشد مانند لوگوی دیزنی.
 • ساخت و طراحی لوگو به صورت ترکیبی از نوشتار و تصویر(لوگوی ترکیبی) مانند لوگوی پیتزا هات.

سازمان ها و کسب و کارهای مختلف می توانند با توجه به نوع فعالیت و سلیقه خود اقدام به طراحی و ساخت لوگوی کسب و کار خود با توجه یکی از این روش ها اقدام نمایند.

لوگو را می توان به صورت اشکال مختلف گرافیکی طراحی نمود. البته باید این مورد را در نظر داشت که طراحی و ساخت لوگو به هنر و همچنین خلاقیت و در کنار آن کمی سلیقه بستگی دارد. لوگوها به صورت منحصر به فرد طراحی می شوند و لزوما از هر لوگو فقط یک نمونه در دنیا وجود خواهد داشت. ولی آرم یک عنوان گرافیکی نیست و به صورت یک نشانه و تصویر ساده است. در کنار آرم مربوط به کسب و کار، معمولا اسم سازمان یا شرکت قرار خواهد گرفت. شرکت های ساخت و طراحی لوگو نیز در کنار طراحی خلاقانه لوگو برای سازمان ها، آرم یا نشان نیز طراحی می کنند. به طور کلی در ساخت و طراحی لوگو بر خلاف آرم، 100% خلاقیت بکار می رود و هزینه طراحی آن نیز بسیار بیشتر از طراحی آرم می باشد.

تاریخچه ساخت و طراحی لوگو

در دنیای امروز ساخت و طراحی لوگو از مهمترین اصول  یک فعالیت تجاری می باشد. بنابراین هیچ کسب و کاری نمی تواند بدون لوگو یا نشان تجاری به حیات خود ادامه دهد و در آن به موفقیت برسد. لوگو به کسب و کار هر سازمانی هویت می بخشد و خدمات و محصولات آن را با دیگر سازمان ها متمایز می نماید. اما سوال این است که اولین لوگو، چگونه و چه زمانی طراحی و ساخته شده است؟

طراحی لوگو از قرن 18 میلادی آغاز شد و این مورد در واقع در زمان انقلاب صنعتی بود. استفاده از نام تجاری و لوگو برای کسب و کارها در این زمان رشد پیدا کرد. با گسترش تولیدات و تجارت، محصولات متنوع و متعددی در بازار عرضه شدند که هر یک به لوگو نیاز پیدا می کردند تا از یکدیگر متمایز شوند. با بکارگیری لوگوهای خلاقانه، صنعت تجارت و کسب و کار راه خود را برای پیشرفت پیدا کرد. برای ساخت و طراحی لوگو با زیبایی بیشتر و منحصر به فرد تر، افزایش بکارگیری هنرهای تجسمی و فرآیند لیتوگرافی به روند ساخت و طراحی لوگو اضافه شد. در اواخر دهه 1890 لوگوهای تجاری راه جدید خود را پیدا کردند و یکی از لوگوهای تجاری طراحی شده در این دوره مربوط به لوگوی راک جبل الطارق بود که به عنوان یکی از لوگوهای موفق به شمار می رفت. حال با گذشت بیش از یک قرن، در سال های اخیر ساخت و طراحی لوگو جهت ارتقا کسب و کار از اهمیت ویژه ای برخوردار شده اند. شرکت های طراحی لوگو با استفاده از سبک های مختلف، فونت های متنوع و جلوه های بصری سعی دارند بهترین لوگوها را برای کسب و کارهای مختلف طراحی کنند.

لوگو چگونه استفاده می شود؟

کسب و کارهای مختلف با توجه به حوزه فعالیت خود از یک لوگو با فرم و سایز متنوع در زمینه های مختلف بهره می گیرند تا به کسب و کار خود هویت ببخشند. به عنوان مثال لوگوی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، یکی از بهترین لوگوهای شرکت هواپیمایی از لحاظ بصری در بین تمامی شرکت های هواپیمایی دنیا شناخته می شود. این لوگو بر روی هواپیما و لباس کارکنان این شرکت درج شده است و به نوعی با هویت ملی کشور گره خورده است.

اهداف طراحی لوگو

مخاطبان همواره به لوگوی هر برند و شرکت توجه خاصی می کنند زیرا یکی از مهمترین فاکتورهای جذب مشتری برای گرفتن خدمات از یک برند، لوگوی آن می باشد. هر لوگو، به منظور رسیدن به اهداف مختلفی طراحی و ساخته می شود. حال قصد داریم شما را با برخی از اهداف طراحی لوگو آشنا کنیم. از جمله این اهداف می توانیم به طور کلی به موارد زیر اشاره کنیم:

 • طراحی به منظور معرفی و شناسایی برند
 • طراحی لوگو به عنوان رسانه انتقال پیام به مخاطب
 • طراحی لوگو برای دستیابی به سود مالی از شرکت و کسب و کار

بنابراین اگر می خواهیم به اهداف مشخص شده خود در یک کسب و کار دست پیدا کنیم، باید یک لوگوی مناسب با حوزه فعالیتی که انجام می دهیم همراه با زیبایی و خلاقیت طراحی نماییم.

ویژگی های یک لوگوی ایده آل

طراحی و ساخت لوگو یکی از مهمترین گام های شروع یک کسب و کار می باشد. داشتن یک لوگوی خوب به ما کمک می کند تا هویت کار خود را به دیگران بهتر بشناسانیم. بنابراین تنها لوگوهایی که بتوانند با ایجاد دید بصری مناسب هویت کسب و کار ما را به نمایش بگذارند، موفق می شوند. در این قسمت قصد داریم ویژگی های یک لوگوی خوب و ایده آل را معرفی کنیم.

 • منحصر به فرد بودن یک لوگو
 • استفاده از نام تجاری در ساخت و طراحی لوگو
 • استفاده از رنگ و طرح مناسب در لوگو
 • تاثیرگذاری لوگو بر مخاطبان و مشتریان
 • طراحی خلاقانه در عین ساده بودن لوگو
 • انعطاف پذیری در طراحی لوگو

در نهایت چنانچه یک لوگو تمام این ویژگی های ذکر شده را داشته باشد، می تواند باعث اعتبار کسب و کار شود و به رقابت با دیگر برندها بپردازد.

ویژگی های یک طراح لوگوی خوب

در دنیای امروز با توجه به پیشرفت علم و فناوری، ابزارها و نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که می توان با استفاده از آنها در زمینه طراحی گرافیک فعالیت داشت. اما علاوه بر این موارد یک طراح موفق باید دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی باشد که از جمله این ویژگی ها می توان به داشتن فکر باز در طراحی، اشتیاق و استعداد لازم برای انجام کارهای گرافیکی، داشتن اعتماد به نفس کافی، صبر و بردباری در طراحی گرافیکی و توانایی برقراری ارتباط با برند اشاره کرد. بنابراین برای اینکه یک طراح گرافیکی موفق در زمینه ساخت و طراحی لوگو شوید باید این ویژگی ها را داشته باشید یا برای تقویت آنها تلاش کنید.

سوالاتی که باید قبل از طراحی لوگو از مشتری پرسیده شود؟

طراحان لوگو باید قبل از شروع طراحی درک درستی از کار داشته باشند. به همین منظور باید اطلاعات جامع و کاملی را از مشتری استخراج نمایند تا بتوانند با در نظر گرفتن تمامی جوانب، طراحی موفقیت آمیزی را داشته باشند تا  اهداف مخاطب را پاسخگو باشد. حال در ادامه چندین سوال مهم قبل از طراحی لوگو که باید از مشتری بپرسید را برای شما بیان می کنیم.

1-  نام شرکت، سازمان، محصول و خدمت شما چیست؟
2-  چند سال از شروع فعالیت شما می گذرد؟
3-  چه توصیفی از کسب و کار خود می توانید ارائه دهید؟
4-  مهمترین هدف کسب و کار شما چیست؟
5-  رقبای اصلی شما چه کسانی هستند؟
6-  وجه تمایز شرکت شما با دیگران در چیست؟

7-  نحوه بازاریابی در حرفه شما به چه صورت می باشد؟
8-  چه محصولات یا خدماتی ارائه می‌دهید؟
9-  نقاط ضعف و قدرت شرکت شما چیست؟

بنابراین با دانستن پاسخ این سوالات و صدها سوال دیگری که در ذهن شما ایجاد می شود، می توانید طراحی و ساخت لوگو را آغاز کنید و لوگوی مناسب با اهداف، خدمات و محصولات آن کسب و کار را طراحی نمایید.

آشنایی با شرکت های ساخت و طراحی لوگو

امروزه سایت ها و شرکت های مختلف با بکارگیری نیروهای متخصص در زمینه طراحی گرافیکی مشغول به فعالیت می باشند. این شرکت ها می توانند با طراحی لوگوهای خلاقانه در تمامی حوزه های کسب و کار به صاحبان آن در دستیابی به اهداف و چشم اندازها کمک کنند. بنابراین اگر شما نیز برای رونق بخشیدن به کسب و کار خود نیاز به یک لوگوی حرفه ای دارید می توانید از تخصص شرکت های فعال در زمینه ساخت و طراحی لوگو بهره مند شوید.

چطور از طریق ساخت و طراحی لوگو کسب درآمد کنم ؟

حال مهمترین اصل در هر حرفه این است که بتوانیم از مهارت خود کسب درآمد کنیم. از طراحی لوگو به دلیل مزایایی که برای شرکت ها، سازمان ها، محصولات و خدمات دارند و اهداف آنها را باید پاسخگو باشد، می توان درآمد چشمگیری را کسب کرد. حال قصد داریم شما را با روش های مختلف کسب درآمد در عرصه طراحی لوگو آشنا کنیم.  مهمترین نکته این است که در شروع فعالیت تا مدتی قیمت ها را پایین در نظر بگیرید زیرا طراحی لوگو به گونه ای است که باید مشتری کار شما را مشاهده کند و از کیفیت طراحی شما رضایت کافی را داشته باشد تا در نهایت به جذب مشتری منجر شود.

به نظر شما برای شروع یک کسب و کار در زمینه ساخت و طراحی لوگو چه راه هایی وجود دارد؟

در ادامه چندین نمونه از روش های گسترش کسب درآمد با طراحی لوگو را به شما معرفی می کنیم.

 • ایجاد وب سایت ساخت و طراحی لوگو: شما می توانید یک وب سایت راه اندازی کنید و با به اشتراک گذاشتن نمونه کارهای خود در سایت به کسب و کار خود در طراحی لوگو رونق ببخشید و جذب مشتری داشته باشید.
 • استفاده از شبکه های اجتماعی جهت رونق کسب و کار طراحی لوگو: امروزه شبکه های اجتماعی همچون تلگرام و اینستاگرام نقش مهمی را در گسترش و رونق کسب و کارها ایفا می کنند. به طور مثال شما می توانید با ایجاد یک کانال تلگرامی ساده و قرار دادن کارهای خود در آن با معرفی مناسب محتوا کسب درآمد خود را آغاز کنید. نکته مهم این مسئله است که ابتدا شما باید با انواع روش های بازاریابی در کانال های تلگرامی آشنا شوید تا بتوانید کاربردهایی که مخاطب هدف شما هستند را جذب کنید. همچنین می توانید با ایجاد طرح های تخفیفی مناسبتی، درآمد خود را افزایش دهید.
 • استخدام در شرکت های طراحی لوگو به صورت غیرحضوری: یکی دیگر از روش های کسب درآمد از ساخت و طراحی لوگو این است که شما با شرکت های تازه تاسیس و یا شرکت هایی که در شهرهای دیگر هستند و کارمند غیر حضوری استخدام می کنند، قرارداد منعقد کنید و در خانه بدون هیچ هزینه جانبی مانند رفت و آمد، از مهارت خود کسب درآمد کنید.
 • ثبت نام در سایت های فریلنسر: شما می توانید در سایت های فریلنسر عضو شوید و مهارت های خود را ثبت نمایید تا چنانچه پروژه ای متناسب با مهارت شما در سایت ثبت شد از طرق مختلف به شما اطلاع داده می شود و شما با مراجعه به سایت، قیمت پیشنهادی خود را برای ساخت و طراحی اعلام کنید و کار را بگیرید.

آینده طراحی لوگو چگونه خواهد بود؟

با توجه به پیشرفت علم و فناوری و همچنین بهره گرفتن از تجارب گذشته، ایده های جدیدی در زمینه ساخت و طراحی لوگو برای طراحان پدید آمده است. به همین دلیل طراحی لوگو روز به روز با پیشرفت چشمگیری روبرو شده است. انتظار می رود که در استراتژی بازاریابی برای انواع کسب و کارها، طراحی لوگو به یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتورها تبدیل شود. ولی پاسخ به این سوال که آینده طراحی لوگو برای سازمان ها و شرکت ها به کجا ختم خواهد شد، سوالی می باشد که به طور قطع نمی توان در مورد آن اظهار نظر کرد و باید منتظر آینده باشیم.

در نهایت با مطالعه مطالب بالا به این نتیجه مهم خواهیم رسید که برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار نباید از جادوی لوگو غافل ماند و از این موضوع به راحتی عبور کرد. پیشنهاد ما به صاحبان کسب و کار این است که حتما برای رسیدن به اهداف خود از شرکت های متخصص در زمینه ساخت و طراحی لوگو بهره بگیرند و از تجارب و خلاقیت آنها استفاده کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.