مشاوره بازاریابی

آشنایی با نکات مهم فروش حرفه ای

فروش حرفه ای

خلاصه مطلب

  • برای داشتن فروش حرفه ای از روش های علمی برای افزایش فروش استفاده می کنند در فروش حرفه ای از روانشناسی، اقتصاد رفتاری، زبان بدن و ... استفاده می شود.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اگر به دنبال فروش حرفه ای محصولات خود هستید در این مقاله همراه ما باشید در این مقاله قصد داریم به ارائه نکات مهمی در مورد فروش حرفه ای بپردازیم با رعایت تمامی نکات گفته شده برای فروش حرفه ای به طور قطع تغییر قابل توجهی در میزان فروش و بازاریابی شما رخ خواهد داد. در حال حاضر با توجه به این که شرایط اقتصادی چندان مساعد و مناسب نیست یادگیری فروش حرفه ای می تواند عامل مهمی در خروج از رکود باشد، نکاتی که باید در فروش حرفه ای رعایت شود بسیار آسان و کاربردی هستند.

فروش حرفه ای

برای داشتن فروش حرفه ای شما نیازمند استفاده از روش های علمی هستید، دیگر به مانند گذشته نیست و روش های سنتی در فروش چندان جوابگو نیستند. در فروش حرفه ای از فنون ها و روش های مختلفی استفاده می شود که از جمله آن ها می توانیم به روان شناسی، اقتصاد رفتاری، علم اعصاب، زبان بدن و… اشاره کنیم. اگر فنون های علمی فروش حرفه ای به درستی و با دقت اجرا شوند نتیجه آن چیزی جز افزایش فروش و گسترش کسب و کار نخواهد بود در فروش حرفه ای بیشتر تمرکز بر روی خریداران است.

با استفاده از فروش حرفه ای شما نکاتی را یاد می گیرید که می توانید بر روی مغز شخص خریدار تاثیر بگذارید و او را برای خرید محصول مورد نظر خود در نهایت مجاب کنید.

برای خودتان هدف ترسیم کنید

اولین نکته ای که در مورد فروش حرفه ای باید به آن توجه داشته باشید این است، هدفی را برای خودتان ترسیم کنید، بدون ترسیم کردن هدف نمی توانید فروش حرفه ای داشته باشید. بهتر است هدف هایی را که تعیین می کنید در محدوده یک سال باشد برای مثال با ارزیابی کار و بازار تعیین کنید که در یک سال این مقدار از کالای N را خواهم فروخت و براساس آن میزان وقت مورد نیاز و تعداد پرسنل را مشخص کنید.

از تمام فرصت ها برای پیدا کردن مشتری استفاده کنید

یکی از مهم ترین اصول فروش حرفه ای این است که از کوچکترین فرصت ها برای فروش و بازاریابی محصولات و معرفی کسب و کار خود استفاده کنید. فرض کنید که می خواهید به عنوان خریدار، یک کالایی را خریداری کنید می توانید از این فرصت استفاده کنید و کالای خود را به شخص فروشنده معرفی کنید و رابطه متقابلی را با وی برقرار کنید. از هر فرصتی در هر جا که هستید استفاده کنید و به معرفی کسب و کار خود بپردازید، در همه مواقع کارت ویزیت را در جیب خود داشته باشید و در هر کجا که با هر کسی سر صحبت را باز کردید کارت ویزیت را به وی تقدیم کنید. بسیاری از فروشندگانی هستند که بسیاری از فرصت ها را برای بازاریابی از دست می دهند. برای مثال شخصی در یک کلاس یا همایش مرتبط با شغل خود شرکت می کند در طول برگزاری آن هیچ ارتباطی را با بغل دستی خود برقرار نمی کند. در صورتی که با استفاده از این فرصت می توانست گام مهمی را در جذب مشتریان جدید پیدا کند و یکی از مهم ترین نکات فروش حرفه ای را رعایت کند. پس هیچوقت خود را به دفتر کارتان محدود نکنید و از هر فرصتی برای گسترش بازار خود بهره ببرید.

دانش و اطلاعات خود را افزایش دهید

فروش حرفه ای بدون افزایش دانش و اطلاعات امکانپذیر نیست، دانش و اطلاعات از ستون های مهم فروش حرفه ای محسوب می شوند. در این راه لازم است که به شناسایی مهارت ها و نقاط ضعف و قوت خود بپردازید. روش های مذاکره موفق با مشتریان را یاد بگیرید، هر چه بیشتر سعی در شناخت بازار داشته باشید، در همایش ها، کلاس های آموزشی و سمینارهایی که در ارتباط با شغل شما می باشد حضور پیدا کنید در نهایت مشاهده خواهید کرد که افزایش دانش و اطلاعات سبب می شود که کسب و کار شما رونق بیشتری پیدا کند.

پیگیر فروش محصولات خود باشید

یکی دیگر از مهم ترین اصول فروش حرفه ای که رعایت آن الزامی است، پیگیر بودن است. طبق پژوهش هایی که در مورد فروش حرفه ای انجام شده است، برای رسیدن به فروش قطعی باید در حدود پنج بار پیگیری های لازم انجام بگیرید اما اکثر فروشندگانی که به اصول فروش حرفه ای آشنایی ندارند پیش از رسیدن به این مرحله خسته می شوند و دیگر پیگیری را برای فروش خود ادامه نمی دهند و فقط در حدود ده درصد فروشندگان هستند که تا مرحله آخر پیگیری های لازم را انجام می دهند. یکی از مهم ترین مواردی که باید فروشنده حرفه ای آن را در نظر بگیرد این است که در جلساتی که با خریدار دارد در صورتی که منجر به توافق نشد حتما از خریدار تعهدی برای شرکت در جلسه بعدی را بگیرد تا احتمال فروش از بین نرود.

کارشناسان فروش باید دقت داشته باشند که اگر پیگیر نباشند فروش آن ها به شدت کاهش خواهد یافت به همین دلیل نباید دست روی دست گذاشت و منتظر تماس مشتری بود و باید خودتان پیگیری لازم را انجام دهید.

مشتری را مثل آهنربا جذب کنید

از تمام استعدادهایی که دارید برای جذب مشتریان خود استفاده کنید و در این زمینه از تمام انرژی خود استفاده کنید، مجذوب کردن مشتری در عین این که سخت است بسیار آسان هم است و بستگی به استعداد و توانایی شما دارد و به همین دلیل است که یکی از اجزای مهم فروش حرفه ای به حساب می آید. البته شانس شما نیز برای موفقیت بیشتر است به دلیل این که اکثر مشتریان به دنبال جذب شدن هستند و همین انتظار را از فروشنده دارند فروشنده جذاب و خوش برخورد برای مشتریان بسیار با ارزش است. در ابتدا لازم است که بر روی اعتماد به نفس خود سرمایه گذاری کنید.

صادق باشید و هیچوقت دروغ نگویید

یکی از مهم ترین نکات فروش حرفه ای این است که همیشه و در همه شرایط صادق باشید و به هیچ عنوان به مشتری دروغ نگویید در صورتی که در مورد کالا یا خدماتی به مشتری دروغ بگویید دیر یا زود دروغ شما مشخص خواهد شد و حتی اگر به کالای خود اعتقاد نداشته باشید و تمام گفته های شما از روی اغراق و دروغ باشد به احتمال زیاد مشتری در همان لحظه به دروغ شما پی خواهد برد. شاید اگر بخواهیم از مهم ترین اشتباه در فروش نام ببریم می توانیم به گفتن دروغ اشاره کنیم. همیشه سعی کنید مزیت و معایب ها را در کنار هم مطرح کنید و به این صورت مشتری بیشتر به شما اعتماد خواهد کرد.

از رقیبان خود بدگویی نکنید

یکی دیگر از مهمترین اشتباهاتی که در زمینه فروش وجود دارد و به هیچ وجه فروشنده حرفه ای آن را انجام نمی دهد بدگویی از رقیبان است اگر شما از رقیب خود بدگویی کنید طبق یک اصل روانشناسی به نام خود انتقالی، مشتری همان ویژگی ها را در ذهن خود برای شما تصور خواهد کرد.

از فضای مجازی بهره بگیرید

یکی از مهمترین نکات آموزش فروش حرفه ای که جدیدا هم به آن زیاد پرداخته می شود بهره گیری از ظرفیت های فضای مجازی است. اگر از شبکه های اجتماعی و مجازی به صورت صحیح استفاده شود از مهمترین پایه های فروش حرفه ای محسوب می شوند که بسیار کارایی دارند. طبق پژوهش هایی که انجام شده است نزدیک به هشتاد درصد فروشندگانی که از شبکه های اجتماعی برای فروش محصولات خود استفاده می کنند عملکرد بسیار بهتری نسبت به کسانی داشته اند که از رسانه های اجتماعی استفاده نکردند.

یکی از مهمترین شبکه های اجتماعی که در حال حاضر برای کسب و کارها و فروش محصولات از آن بهره گرفته می شود شبکه لینکدین است که بسیاری از فروشندگان حرفه ای به آن پیوسته اند در لینکدین می توانید مخاطبان مخصوص و متناسب با محصولات خود را پیدا کنید و در جهت بازاریابی و گسترش کسب و کار خود قدم بردارید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.