مشاوره بازاریابی

اطلاعاتی درباره بازاریابی و فروش

بازاریابی و فروش

خلاصه مطلب

  • بازاریابی و فروش مسیر حرکت شرکت را مشخص می کند و سودآوری بیشتری را ایجاد می کند.بازاریابی و فروش رابطه مند یعنی برقراری رابطه مؤثر بامشتری و مدیریت کردن آن
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تغییرات سریع و گسترده ای در دنیای امروزی در تمام ابعاد مشاهده می شود. تجارت رو به سمت جهانی شدن می رود و بازاریابی و فروش باید در این فرآیند حضور پررنگ و تنگاتنگی داشته باشد تا بتوان به موفقیت رسید. اگر شرکتی در رابطه با بازاریابی و فروش نتواند موفق عمل کند از صحنه رقابت کنار زده خواهد شد و فرصت های کسب و کار را از دست خواهد داد. در این مقاله نیز به بررسی فرآیند بازاریابی و فروش خواهیم پرداخت تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

بازاریابی و فروش

از آنجا که بازار به صورت مداوم در حال تغییر است فروش به طبع آن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و بازاریابی و فروش می تواند نقش مهم خود را ایفا کند. بازاریابی و فروش با آماده کردن شرکت برای رویارویی با این تغییرات، کمک خواهد کرد که موقعیت های درست را بیابید. بازاریابی و فروش مسیر حرکت شرکت را مشخص می کند و سودآوری بیشتری را ایجاد می کند و به موفقیت شرکت کمک بسیاری می کند.

تصویر ۱

فعالیت های لازم در زمینه فروش

فروش بخش ساده ای است و باید با استفاده از آن موجودی را به پول نقد تبدیل کرد. برای فروش باید مشتریانی را پیدا کرد که در تعامل با شما پول پرداخت می کنند و آن ها را به خرید کردن متقاعد می کنند. خدمات و محصولات متفاوتی در هر تجارت باید به فروش رسانده شود که برای این کار باید با مشتری و همکاران رابطه نزدیکی برقرار کرد تا سیر فروش هموار شود و مخالفت های احتمالی از سر راه مشتری برداشته شود و در رابطه با شرایط فروش و قیمت صحبت هایی با او صورت بگیرد. بعد از اینکه فروش انجام شد نیروهای دیگر نیز باید نیاز مشتری را برطرف کنند. بخش فروش نگاهی از درون به بیرون شرکت دارد، یعنی نگاه او به مشتری خواهد بود و بر زمان حال تمرکز دارد. از آنجا که فروش بر زمان حال تمرکز دارد بر این اساس افق دیدی به هفته، ماه و یا فصل خواهد داشت.

فعالیت های مرتبط با بازاریابی

بازاریابی یعنی همسو شدن با حال و آینده مشتری و هدف از آن این است که اگر مشتری نسبت به محصول و یا خدمات علاقه مندی ایجاد کرد و سرنخی برای فروش به وجود آورد، در بازاریابی به فعالیت های زیر خواهیم پرداخت:

•  انجام تحقیقاتی درباره مصرف کننده ها تا نیاز بازار شناخته شود

• گسترش دادن محصولات خلاقانه تا در جهت برآورده شدن نیاز فعلی و آینده مشتری گام برداشته شود

•  تبلیغ کردن محصولات و خدمات مورد نظر در جهت افزایش آگاهی و برندسازی

•  گذاشتن قیمت روی خدمات و محصولات تا در طولانی مدت بیشترین سود را بدست آورید

نقش بازاریابی

بازاریابی باید بتواند بازار کار را از نگاه مشتری بشناساند و شرکت را به سمتی سوق دهد تا خواسته و نیاز مشتری در آینده برآورده شود. بازاریابی باید بتواند برند را به سمتی از بازار که امکان رقابت و سودآوری وجود داشته باشد هدایت کند. بازاریابی با کمک به برند در جهت تغییر قیمت گذاری، روابط و پیشنهادات به سمت برآورده شدن نیاز های مشتری، فروش شرکت را افزایش خواهد داد. در بازاریابی در جهت جذب سهم بیشتر شرکت از بازار تلاش می شود و برای این منظور درکی که از بازار به دست آورده است را به صورت تکنیک هایی نمایان می کند و با ایجاد رابطه ای مستحکم تر سرنخ های فروش را بیشتر خواهد کرد.

اهمیت بازاریابی و فروش

شرکت ها به دلیل رقابت زیاد، بازار فروش را به طور برجسته ای در نظر می گیرند و اهمیت زیادی به آن می دهند و سعی می کنند در این راه فروشندگانی داشته باشند که حرفه ای و خبره باشند. فروش را می توان زیر مجموعه ای از بازاریابی دانست که شروع ارتباط با مشتری خواهد بود. باید سعی کرد روش هایی را در بازاریابی و فروش به کار گرفت که پیوندی دائمی بین شرکت و مشتری برقرار شود و معامله دائمی بین آن ها صورت گیرد. برای رسیدن به موفقیت در زمینه بازاریابی و فروش باید از مهارت های تخصصی، فنی و … برخوردار باشیم و نیاز مشتری را بشناسیم تا بتوانیم او را صادقانه راهنمایی کنیم و اعتماد او را کسب نماییم. تطبیق نیاز مشتری با محصول شرکت از وظایف بازاریابی و فروش خواهد بود که سبب تشویق مشتری به خرید از محصولات و خدمات شرکت خواهد شد. هر چه این ارتباط مطلوب تر باشد سودآوری بیشتری خواهیم داشت و از ایجاد چالش بین مشتری و شرکت جلوگیری خواهد شد.

مراحل بازاریابی و فروش

در بازاریابی و فروش باید ابتدا به جستجوی مشتری پرداخت و با او تماس برقرار کرد. نمایش محصولات و خدمات به مشتری لازم خواهد بود و به حل مشکلات احتمالی باید پرداخت. هر گونه مشکل و اعتراضی از جانب مشتری باید برطرف شود و در صورت عدم مشکل با مشتری قراردادی بسته شود و پیگیری های بعدی از فروش صورت بگیرد تا روابط مستمر و دائمی ایجاد شود. برای بازاریابی و فروش موفق باید به تکنیک های حل مسئله آگاه بود که این کار از طریق تطبیق درخواست و نیاز های مشتری به محصولات شرکت امکان پذیر خواهد بود. در بازاریابی باید بین فروشنده و خریدار ارتباطات حضوری و یا تلفنی برقرار شود.

بازاریابی و فروش رابطه مند

بازاریابی و فروش رابطه مند یعنی برقراری رابطه مؤثر با مشتری و مدیریت کردن آن که بسیاری از شرکت ها به آن روی آورده اند. شرکت های زیادی برای جلب رضایت مشتری اهمیت قائل می شوند و به این نتیجه رسیده اند که هزینه حفظ مشتری های موجود از پیدا کردن مشتری های جدید کمتر خواهد بود. هدف از بازاریابی و فروش رابطه مند رسیدن به چنین ارتباطی با مشتری است تا مشتری در آینده نیز از آن ها خرید کند و دیگران را نیز با شرکت آشنا کند. برای رسیدن به این منظور باید رضایت مشتری را به صورت کاملاً ایده آلی جلب کرد و چیزی که او به عنوان ارزش می شناسد به او اعطا کرد تا مورد توجه قرار بگیرد و سفارش های او به کمپانی در طول زندگی اش حفظ شود.

رعایت اصول بازاریابی و فروش

اصول بازاریابی و فروش یعنی انجام اعمالی که بتوان به هدف نهایی یعنی فروش بیشتر و سودآوری رسید. با ایجاد ارزش های مشتری در خدمات و محصولات به مزایای ناشی از ارتباط مؤثر با مشتری دست پیدا خواهیم کرد. با رعایت اصول بازاریابی و فروش ،مشتری حفظ خواهد شد و به این نتیجه خواهیم رسید که از دست دادن مشتری به معنی از دست دادن فرصت هایی است که آن مشتری در طول زندگی خود برای شرکت ایجاد می کرد. اصول بازاریابی یعنی دستیابی به دوره عمر بیشتر برای مشتریان تا بتوان محصولات شرکت را در یک دوره طولانی به آن ها ارائه داد.

برنامه ریزی قبلی در بازاریابی و فروش حضوری

اگر قصد دارید بازاریابی و فروش حضوری انجام دهید بهتر است قبل از ملاقات با مشتری هدف های تان را مشخص کنید و برای آن چیزهایی که قرار است به دست آورید برنامه داشته باشید. صحبت هایی که در حین ملاقات ها صورت گرفته است را نیز بهتر است یادداشت کنید، زیرا ممکن است از حافظه تان پاک شود، حتی اگر با مشتری خاصی بارها دیدار داشته باشید در هر بار ملاقات پرونده او را بررسی کنید و یادداشت های قبلی خود در ارتباط با او را بخوانید و وضعیت فعلی اش را بررسی کنید. با این روش آمادگی بیشتری برای ملاقات با او خواهید داشت و تأثیرگذاری بیشتری را خواهید دید. مشتری از این آمادگی و توجه شما شگفت زده خواهد شد و رابطه بهتری برقرار خواهد کرد. آمادگی قبل از صحبت با مشتری روشی است که فروشندگان موفق پیش می گیرند و به سنجش تمام جوانب می پردازند تا اینکه دست روی دست بگذارند و منتظر شانس باشند. شاید این ها به نظر موارد کوچکی باشند اما اینکه وقتی را به جهت آشنایی با نیاز های مشتری سپری کنید سبب اعتماد بیشتر و ایجاد رابطه های موفق تر خواهد شد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.