مشاوره بازاریابی

اطلاعاتی در زمینه مشاوره بازاریابی

مشاوره بازاریابی

خلاصه مطلب

  • هزینه مشاوره بازاریابی تا حدودی گران می باشد و البته با توجه به ضرورت نیاز به مشاوره بازاریابی مدیران بایستی از هر هزینه ای چشم پوشی کنند.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بازاریابی یکی از دانش های نوین در جامعه امروزی می باشد و دانشجویان بی شماری در این رشته به تحصیل ادامه می دهند چرا که با توجه به پیشرفت شغلی مشاوران بازاریابی و نیاز مدیران به مشاوره بازاریابی می توان گفت این رشته تحصیلی آینده بسیار درخشانی پیش روی دارد. توجه داشته باشید هزینه مشاوره بازاریابی تا حدودی گران می باشد.

بازاریابی

بازاریابی به معنای اجرای فعالیت هایی در یک محیط سازمانی که نحوه و جریان خدمات تولید کننده به مصرف کننده را هدایت می کند. بازاریابی برای اولین بار در سال ۱۹۳۵ توسط انجمن اساتید بازاریابی تعریف شد امروزه نیز محققان بی شماری نسبت به بازاریابی دیدگاه هایی با تعاریف متفاوت را بیان می کنند؛ که از مهم ترین این محققان می توان به فیلیپ کاتلر اشاره نمود که از وی به عنوان پدر بازاریابی یاد می شود. بازاریابی به معنای مدیریت ارتباط با کاربران و مشتریان است که نتیجه این مدیریت به نفع مشتری و سازمان ارائه دهنده خدمات می باشد. در قرن بیستم برای اولین بار بازاریابی به کار رفته شده زمانی که بیشترین و عمده ترین بخش بازار را محصولات و خدمات سازمان ها و کارخانه ها تشکیل می دادند و مدیران برای کسب سود بیشتر تصمیم گرفتند محصولات تولیدی را به سرعت به دست مشتریان و کاربران برسانند. بازاریابی از ۴ واژه قیمت گذاری، ترویج، توزیع و مکان تشکیل شده است. در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی در زمینه بازاریابی و مشاوره بازاریابی برای علاقه مندان جمع آوری و بازنویسی نماییم.

مشاوره بازاریابی

در سال های اخیر با توجه به رقابت هایی که در عرصه تولید محصولات بازاری در بین شرکت های کوچک و بزرگ به وجود آمده است بازاریابی و مشاوره بازاریابی نقش بسیار مهمی را در تمامی شرکت ها و تولیدات کارخانه ها ایفا کرده است چرا که بدون در نظر گرفتن بازاریابی و کمک از مشاوره بازاریابی مدیران و شرکت ها نمی توانند در صحنه رقابت دوام بیاورند و به سرعت از صحنه رقابت حذف می شوند. در سال های اخیر رشته های بازاریابی جز پر تقاضاترین و پر تحصیل ترین رشته هایی می باشد که دانشجویان به آن علاقه مند هستند چرا که با توجه به بازار رقابت در جامعه و اهمیت بازاریابی این رشته یکی از پردرآمدترین رشته های امروزی می باشد و بی شک آینده درخشانی در پیش رو دارد. به طوری که می توان گفت در اغلب دانشگاه های سطح کشور رشته بازاریابی تحصیل و تدریس می شود. مدیران سازمان ها با شروع فعالیت خود در هر زمینه ای نیاز به مشاوره بازاریابی دارند چرا که برای دستیابی به اهداف خود و استراتژی های بلند مدت مشاوران بازاریابی می توانند با داشتن سابقه کاری و تجربه بسیار به خوبی مدیران را راهنمایی و مشاوره دهند. مشاوران در مشاوره بازاریابی در زمینه های مختلفی ایده هایی را ارائه می دهند که این اوامر به مدیران کمک می کند در جهت بهره برداری مثبت ریال به ریال بودجه شان برنامه ریزی کنند.

ضرورت نیاز به مشاوره بازاریابی

برای داشتن بازار مختص محصولات و خدمات خود در بازار رقابتی بایستی از مشاوره بازاریابی کمک گرفت چرا که با توجه به تنوع طلبی افراد و تغییر  سریع سلایق بایستی مدیران از استراتژی های بلند مدت برای حفظ مشتریان خود استفاده نماید. مدیران باید به این نکته توجه داشته باشند که این خودشان هست که به مشتریان و کاربران نیازمندند چرا که مشتریان به آنها نیازمند نمی باشند و حق همیشه با کاربران می باشد از این رو با توجه به تمامی این نکات می توان ضرورت نیاز به مشاوره بازاریابی را به خوبی احساس کرد:

-داشتن تبلیغات تاثیرگذار و کارآمد

-تعیین حاشیه سود برای شرکت

-ورود به بازارهای نو و جذب مشتریان بالقوه

-ارائه استراتژی های کوتاه و بلند مدت

-بهبود بخشیدن به روابط و میزان وفاداری با کاربران

وظایف مشاوران بازاریابی

مشاوران بازاریابی یکی از مهم ترین و اصلی ترین عضو برای شرکت ها و سازمان های تازه تاسیس یافته می باشد وجود این شخص و یا اشخاص برای پیروز و موفق شدن در عرصه رقابت بسیار الزامی است. مشاوران بازاریابی با بستن قرارداد کاری با مدیران شرکت ها و سازمان ها وظایف سنگینی را بر عهده می گیرند چرا که مدیران تنها چشم امیدشان را به نتیجه مشاوره بازاریابی دوخته و تنها راه پیروزی خود را ارائه ایده های تاثیرگذار مشاوران می دانند. از برخی وظایف مشاوران بازاریابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– بررسی و تشخیص دلیل کاهش فروش خدمات و محصولات

-توانایی در معین کردن شاخص های کلیدی عملکرد

-آموزش تیم بازاریابی با روش های نو

-پیاده سازی فرایندهای فروش موثر

-شناسایی بازارهای هدف نو

پیشرفت شغلی مشاوره بازاریابی

محیط کار مشاوران بازاریابی با توجه به خواست و انتخاب خودشان می تواند متغیر باشد اما اغلب برای زیر نظر داشتن محیط کاری و روند تولید محصولات و ارائه ایده ها و مشاوره بازاریابی مناسب در شرکت و سازمان حضور دارند و محیط کاری خود را به شرکت انتقال می دهد. این شغل در کشورمان روز به روز پیشرفت می کند و موسسات بسیاری در زمینه ارائه مشاوره بازاریابی خدمات ارائه می دهند. امروزه با توجه به نیاز تمامی شرکت ها نیاز به مشاوران و مشاوره بازاریابی بسیار افزایش یافته است و می توان گفت مشاوران بازاریابی پیشرفت شغلی بسیار خوبی را در پیش روی خود دارند.

مشکلات پیش روی مشاوره بازاریابی

توجه داشته باشید مشاوره بازاریابی با تمامی مزیت هایی که به دنبال دارد اما مشکلاتی را پیش روی دارد و این امر به دلیل جا نیفتادن این شغل در جامعه ما می باشد از برخی مشکلات این شغل می توان به موارد  ذیل اشاره کرد:

-بسیار بالا و گران بودن هزینه های مشاوره بازاریابی

-آشنا نبودن مدیران با نحوه فعالیت مشاوران

-نداشتن اعتماد کافی مدیران به مشاوران و مشاوره های شان

-سخت و مشکل بودن تشکیل تیم بازاریابی

هزینه مشاوره بازاریابی

مشاوران بازاریابی بایستی یک سری خصوصیات منحصر به فردی داشته باشند که از این خصوصیات می توان به داشتن اعتماد به نفس بالا اشاره کرد که از مهم ترین خصوصیات این شخص برای احساس ضعف و سستی نکردن می باشد؛ و امر دیگر رازدار بودن وی می باشد تا نقاط ضعف و قوت شرکت را به دیگر سازمان ها فاش نکند. توجه داشته باشید که هزینه مشاوره بازاریابی تا حدودی گران می باشد و این هزینه از شرکتی به شرکت دیگر متغیر تمام می شود و هم چنین با توجه به تعداد تیم مشاوره و مدت زمان قرارداد کاری این هزینه متفاوت خواهد بود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.