کسب و کار حرفه ای

اطلاعات مفید در مورد مشاوره کسب و کار

اطلاعات مفید در مورد مشاوره کسب و کار

خلاصه مطلب

  • مشاوره کسب و کار امروزه تبدیل به یک رشته ی تحصیلی مهم شده است . مشاوره کسب و کار نقش مهمی در پیشرفت و موفقیت سازمان ها و شرکت ها دارد
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مشاوره کسب و کار یکی از مهمترین مشاغل امروزه می باشد که می تواند شرکت ها و سازمان ها را در رسیدن به اهداف خود یاری دهد. شما به کمک مشاوران کسب و کار می توانید کسب و کار خودتان را بدون داشتن استرس و واهمه تاسیس کنید.

کسب و کار

 کسب و کار نقش بسیار مهمی را در اقتصاد یک کشور ایفا می کند. کسب و کار می تواند خصوصی یا دولتی باشد.  اهداف کسب و کار بخش خصوصی عمدتا سودآوری و انتفاعی می باشد این در حالی است که کسب و کارهای دولتی با هدف ارائه خدمات به عموم مردم تاسیس می شوند. کسب و کار ها ممکن است توسط یک یا چند فرد راه اندازی شود اگر در مواردی سازمانی دارای چندین مالک باشد یعنی چندین فرد در دارایی آن شریک باشد، آن شرکت را چند سهامی می نامند. پترس و پلومن که از صاحب نظران حوزه ی کسب و کار هستند، اعتقاد دارند که هر گونه خرید و فروش را نمی توان کسب و کار در نظر گرفت. بلکه باید یک تبادل تکرار شونده صورت بگیرد که از آن به عنوان کسب و کار یاد شود.

مشاوره کسب و کار

مشاوره کسب و کار که از آن به عنوان مشاوره کارآفرینی نیز یاد می شود. مشاوره کسب و کار مطالب مختلف از حوزه های گوناگون را در کنار هم گردآوری می کند و به بررسی مطالبی از جمله موانع کسب و کار، نکاتی در مورد کسب و کار اینترنتی، فرصت ها و چالش های کسب و کار خانگی و مدیریت کارهای کوچک و بزرگ می پردازد؛ که با بررسی آن ها هدف رسیدن به یک کسب و کار موفق را دنبال می کند. نکات اساسی توسط مشاوران کسب و کار بررسی می شود به طور مثال مشاور کسب و کار ابتدا هدف از راه اندازی کسب و کار را مطالعه می کند و از این طریق نقشه های راه کسب و کار و مدیریت کارآفرینی آشکار می شود که با توجه به این نکات به دست آمده می توانند به افراد نوکار و همچنین دیگر افراد در این زمینه راه کار های سودمندی را ارائه دهند.

هزینه آموزش مهارت های مشاوره کسب و کار

هزینه هایی که برای آموزش در زمینه ی مشاوره کسب و کار باید پرداخت شود متغیر است. هم چنین برای کسب مهارت ها و آگاهی های کافی در شغل مشاوره کسب و کار بایستی زمان و انرژی بسیاری را صرف کرد تا بتوان در حوزه شغلی خود یکی از بهترین ها باشید. و برای این که بتوان در این زمینه به طور موفق عمل کرد باید اندوخته علمی و تجربه کاری زیادی داشته باشید. خوشبختانه مورد دیگری که در یادگیری این مهارت شما را یاری خواهد کرد وجود مهارت ذاتی در افراد می باشد. شما می توانید استعداد های درونی و ذاتی خود را با آموخته های علمی خود ادغام کرده و نتایج بهتری به دست آورید؛ امروزه موسسات زیادی در برگزاری دوره های مشاوره کسب و کار فعالیت می کنند.

ضرورت نیاز به مشاوره کسب و کار

همانطور که در بخش بالا اشاره شد عمده کسب و کار های خصوصی با هدف کسب سود کلان در زمینه های مختلف راه اندازی شده اند. که مطمئنا در راه رسیدن به این هدف با مشکلات گوناگونی روبرو خواهند شد. به همین دلیل آن ها نیازمند این هستند که از افراد متخصص در این زمینه راهنمایی دریافت کنند زیرا این افراد توانایی و استعداد های کافی را برای رویارویی با تمام چالش ها و مشکلات پیش روی کسب و کارها را دارند. امروزه حتی شرکت های برتر نیز از مهارت های مشاوران کسب و کار برای رسیدن به یک سازمان موفق تر بهره مند می شوند. مشاوران کسب و کار به ویژه برای افراد نوپا در زمینه ی کسب وکار سودمند هستند زیرا معمولا افراد تازه کار با وجود اینکه ایده ای برای احداث و سازمان شرکت خود دارند ولی از فراز و نشیب های بسیاری در این زمینه آگاهی ندارند و به دلیل عدم داشتن تجربه ی کافی ممکن است در همان آغاز کار با مشکلات متعددی روبرو شده و به سمت شکست سوق یابند. شما می توانید به کمک مشاوره کسب و کار تمامی پیچ و خم های زمینه کاری خود را شناسایی کرده و با راهکارهایی برای موفقیت در این مسیر آشنا شوید. در واقع مشاوره کسب و کار نقش مهمی را در استراتژی های هر شرکتی بر عهده دارد که می تواند در موفقیت و پیشرفت آینده ی شرکت ها تاثیر بگذارد.

وظایف مشاوره کسب و کار

مشاوره کسب و کار برای ارائه ایده ی مناسب با حوزه کاری کسب و کار های تازه به دوران رسیده بایستی ابتدا از هدف و انگیزه راه اندازی کسب و کار مربوطه آگاهی داشته باشد تا بتواند با توجه به آن اهداف راهبردها و استراتژی های مناسبی را برای مدیران کسب و کار ارائه دهد. هم چنین بایستی مشاوره کسب و کار در زمینه کاری شما ایده های نوینی را دربرداشته باشد تا شما بتوانید با رقبای خود به راحتی مقابله کنید. مشاوران در زمینه مشاوره کسب و کار بایستی از بازار هدف شما تحلیل ها و بررسی های لازم را انجام دهند تا میزان ضرورت و اهمیت راه اندازی کسب و کار شما را شناسایی کنند به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که حتما قبل از راه اندازی کسب و کار خود از مشاوران کسب و کارکمک بگیرید. سپس مهمترین موضوعی را که مشاوره کسب و کار بررسی می کنند این است که آیا افراد تازه کار شناخت کافی در صنعتی که می خواهند فعالیت کنند را دارند ،زیرا عدم شناخت کافی در همان روزهای آغازین به یک مشکل بزرگی تبدیل خواهد شد. شغل مشاوره کسب و کار می تواند ایده های افزایش سود را بررسی نموده و مزایا و معایب آن ها را برای صاحبان شرکت به خوبی مطرح کنند و آن ها را در انتخاب تصمیم های حیاتی خود یاری کنند.

محیط کار مشاوره کسب و کار

مشاوران در حوزه مشاوره کسب و کار می توانند حضور فعال در شرکت و یا سازمان  مربوطه داشته باشند و از این طریق می توانند تمامی رویداد های شرکت را از نزدیک مشاهده و بررسی کنند. تا بتوانند مشاوره کسب و کار موثر تری را ارائه دهند.

خصوصیات اخلاقی مشاوره کسب و کار

از خصوصیات شغل مشاوره کسب و کارمی توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اعتماد به نفس بالا
  • دلسوز بودن
  • روحیه شکست ناپذیر و تحلیل گر
  • دور اندیش بودن
  • ریسک پذیر
  • صادق و راستگو بودن
  • رازدار

پیشرفت شغلی مشاوره کسب و کار

با توجه به افزایش تعداد کسب و کارهای راه اندازی شده در جامعه امروزی بیش از پیش احساس نیاز به مشاوره کسب و کار بیشتر شده است. که با توجه به این موضوع می توان گفت که پیشرفت شغلی مشاوره کسب و کار به صورت غیرقابل وصفی در حال افزایش می باشد به طوری که بسیاری از دانشجویان برای تحصیل ،شغل مشاوره کسب و کار را در اولویت انتخاب های خود قرار می دهند و هم چنین موسسات بسیاری از دانشجویان فارغ التحصیل در رشته مشاوره کسب و کار را استخدام کرده و تیم حرفه ای و متخصصی را جهت ارائه خدمات به مدیران کسب و کار تشکیل داده اند.

مشکلات پیش روی مشاوران کسب و کار

مشکلات ویژه ای نیز در پیش روی شغل مشاوره کسب و کار وجود دارد از جمله اینکه این حوزه ی شغلی هنوز جایگاه اصلی خود را در جامعه ما بدست نیاورده است و بار عظیمی بر روی مشاوره کسب و کار می باشد که بتوانند خودشان و فواید شغلی شان را بین عموم مردم به خوبی ترویج بدهند؛ و همچنین مشکل دیگری که در این زمینه است عدم اعتماد به شغل مشاوره کسب و کار و مشاوران کسب و کار از سوی برخی شرکت ها می باشد که ریشه در عدم شناخت صحیح از این حوزه ی شغلی دارد. همچنین بالا بودن هزینه مشاوره کسب و کار نیز از دیگر چالش های این شغل می باشد. یک مشاوره کسب و کار موفق می تواند به خوبی این مشکلات را پشت سر بگذارد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.