مشاوره برندینگ

برندینگ و برند سازی در شرکت ها و سازمان ها

مشاوره برندینگ

خلاصه مطلب

  • برند سازی از جمله مواردی است که می تواند به رشد شرکت شما سرعت ببخشد. برندینگ امروزه اهمیت بالایی دارد. دکتر مهاجری از مشاورین خبره در زمین برند سازی است.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ساختن برند و برند سازی از فاکتورهای مهم برای موفقیت شرکت ها و سازمان ها به حساب می آید. فاکتور مهمی که البته شرکت ها و سازمان های داخلی و به خصوص شرکت هایی که در زمینه های سرمایه گذاری فعالیت دارند، به آن صورت اهمیتی برای آن قائل نیستند. به هر حال باید به مسئله برند سازی، باید و نبایدهای آن و مسائل دیگر آن بیشتر پرداخته شود. لازم است که جنبه اهمیت آن بیشتر بررسی شده و با جزئیات بیشتری درباره آن گفت و گو شود. در این مقاله قصد داریم درباره برند سازی، چگونگی برند سازی، مشاوره برندینگ و … صحبت کنیم.

دسته بندی شرکت های بزرگ سرمایه گذاری

قبل از اینکه برویم سراغ اهمیت برند سازی و اینکه برند سازی چه تأثیری روی سیاست ها و شکل حرکت شرکت های سرمایه گذاری می گذارد، بهتر است از دسته بندی شرکت های بزرگ سرمایه گذاری شروع کنیم. اول اینکه منظور از شرکت های سرمایه گذاری، شرکت هایی هستند که پول و سرمایه سرمایه گذاران را جمع آوری کرده، سپس آن را بر اساس استراتژی های شرکت و با توجه به مشخصه های اقتصادی دیگر، در بازار سرمایه گذاری می کنند. ما می توانیم شرکت های سرمایه گذاری را بر اساس فاکتورهای پایین دسته بندی کنیم:

زمینه های فعالیت شرکت های سرمایه گذاری

بعضی اوقات شرکت های سرمایه گذاری علاقه مند هستند تا در زمینه ها و رشته های متفاوتی اقدم به سرمایه گذاری بکنند. گاهی نیز ترجیح می دهند تنها در یک رشته و زمینه تمرکز کنند. طبیعی است وقتی صحبت از برند سازی برای این گونه شرکت ها می شود، زمینه های فعالیت شان نیز اهمیت وافری خواهد داشت. برند سازی برای شرکتی که در یک زمینه فعال است، با شرکتی که در چندین زمینه فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری انجام می دهد زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود.

حوزه های فعالیت شرکت های سرمایه گذاری

حوزه های فعالیتی متفاوتی نیز ممکن است برای شرکت های سرمایه گذاری وجود داشته باشد. گاهی شرکت های سرمایه گذاری ترجیح می دهند که تنها روی یک گروه خاص زوم کنند و سرمایه خودشان را صرف یک کار و خدمات ویژه بکنند. ولی گاهی نیز شرکت ها تصمیمی می گیرند سرمایه گذاری و ارائه خدمات خود را معطوف به مجموعه ای از کارها و شرکت ها بکنند. باز در اینجا نیز مسئله برند سازی برای هر کدام متفاوت خواهد شد. که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

نوع مالکیت شرکت های سرمایه گذاری

شرکت های سرمایه گذاری ممکن است خصوصی و یا دولتی باشند. یا ممکن است ترکیبی از این دو نوع را شامل شود. چیزی که مشخص است این است که برند سازی برای هر کدام از این ترکیبات می تواند متفاوت باشد. و نمی توان گفت که این فاکتور، فاکتور بی اثری است.

میزان ریسک در شرکت های سرمایه گذاری

شرکت های سرمایه گذاری را بر اساس میزان ریسکی که می توانند متحمل شوند نیز می توان به چند زیر دسته تقسیم بندی کرد. شرکت هایی که با ریسک های متناسب فعالیت می کنند و زیاد اهل ریسک نیستند. شرکت هایی که ریسک های بالاتر را نیز می پذیرند. و حتی شرکت هایی که حاضر هستند ریسک های بسیار بالاتر را نیز قبول کنند.

برند سازی شرکت های سرمایه گذاری

دوباره برگردیم سر صحبت اول مان. از دیدگاه برند سازی، همه این دسته بندی هایی که انجام دادیم، در فرآیند تولید برند اثر گذار هستند. برای مثال از میزان ریسکی که شرکت ها متحمل می شوند شروع می کنیم و با هم بررسی می کنیم که چرا میزان ریسک می تواند در زمینه برند سازی یک شرکت سرمایه گذاری اهمیت داشته باشد. بر این اساس شرکت های فوق را در دو دسته قرار می دهیم. شرکت های سرمایه گذاری با ریسک بالا (خطرپذیر)، شرکت های سرمایه گذاری با ریسک مطمئن و متناسب می باشد.

الف- شرکت های سرمایه گذاری با ریسک بالا

امروزه استارتاپ های زیادی برای رشد و جهش نیاز به سرمایه گذار دارند. شرکت هایی که علاقه مند به سرمایه گذاری با ریسک بالا هستند، اغلب دوست دارند که با این استارتاپ ها و شرکت های نوپا که آماده جهش و رشد هستند همکاری داشته باشند. البته که این کار همراه با ریسک بالایی نیز خواهد بود. این شرکت ها، به طور معمول با چندین کسب و کار نوبنیاد به صورت همزمان همکاری کنند. که با توجه به میزان ریسک، برخی از آن ها ممکن است در میانه راه شکست بخورند. شرکت های سرمایه گذاری که با ریسک بالا کار می کنند، از همان ابتدا آگاه هستند که قرار نیست همه استارتاپ هایی که با آن ها همکاری می کنند به نتیجه مشخصی برسند. ولی با این وجود باز دست به این ریسک می زنند. در حقیقت آگاهی لازم را دارند و می دانند که چنین کسب و کارهایی اگر به موفقیت برسند قادر خواهند بود تا میزان ضرر آن ها را جبران کنند.

ب- شرکت های سرمایه گذاری با ریسک پایین و متناسب

این شرکت ها نقطه مقابل شرکت های سرمایه گذاری هستند که علاقه به سرمایه گذاری در کارهای نوبنیاد دارند. شرکت هایی که ترجیح می دهند روی مواردی سرمایه گذاری کنند که از همین حالا نسبت به میزان سوددهی آن ها آگاهی دارند. برای مثال، مسکن و ساختمان سازی یکی از همین زمینه ها به شمار می رود.

در این دو دسته ای که درباره آن گفتیم، برند سازی و ایجاد برندینگ راه کارهای متفاوتی خواهد داشت. راه کارهایی که دقیقاً نقطه مقابل هم خواهند بود. در حقیقت زمینه های کاری این دو دسته نیز با هم متفاوت است. در شرکت های پرمخاطره، مخاطب اصلی استارتاپ ها و گروه های ویژه ای هستند. به همین خاطر برای برند سازی در این شرکت ها از مسابقات و نمایشگاه های استارتاپی استفاده می شود. یا اینکه از رسانه های دیجیتال کمک گرفته می شود. در صورتی که مخاطب اصلی شرکت های سرمایه گذاری با ریسک پایین اغلب مردم جامعه هستند. مردمی که می توان آن ها را از راه های مختلفی مثل بازار و یا بورس جذب کرد. در اینجا نیز فرایند برند سازی قطعاً شکل و شمایل دیگری خواهد داشت. در حقیقت، این شرکت ها برای برند سازی خود از راه های ساده تر و پربازده تر کمک می گیرند. برای مثال درج آگهی در مجلات، تلویزیون و … می تواند بهترین راه کار برای آن ها باشد.

شرکت ها چه زمانی برای برند سازی باید وقت بگذارند

برند سازی برای شرکت ها اهمیت ویژه ای دارد. اما مهم ترین دلیلی که برای برند سازی شرکت ها می توان ذکر کرد، وقتی است که آن شرکت ها می خواهند از منابع خارجی استفاده کنند. در این گونه موارد لازم است که شرکت برای برند سازی خود طرح و نقشه مشخصی داشته باشند. منظور از منابع خارجی جذب و بهره بردن از ایده ها و سرمایه های خارج از شرکت و سازمان است. برای مثال، جذب ایده برای شرکت های سرمایه گذاری پر ریسک اهمیت زیادی دارد. زیرا آن ها بر اساس سرمایه گذاری روی ایده های نو و جذاب است که رشد و توسعه پیدا می کنند. ایده ها در اینجا به شکل یک سرمایه بالقوه هستند. به همین خاطر لازم است برند سازی شرکت به گونه ای باشد که صاحبان ایده را بتوانند جذب کنند. بتوانند اعتماد مخاطب را به دست بیاورند و به سمت خود بکشند. این اتفاق برای شرکت های سرمایه گذاری با ریسک متناسب نیز می افتد. مخاطب اصلی این شرکت ها همین طور که اشاره شد عامه مردم هستند. برای جذب سرمایه از بین عامه مردم نیز شما نیاز به ساز و کار مشخصی در برند سازی دارید. لازم است بدانید که مخاطبین عادی معمولاً به شرکت هایی اعتماد می کنند که از قبل نسبت به عملکرد آن ها آگاهی داشته باشند. بدانند که آن ها از هر لحاظ مطمئن هستند. آگاه باشند که در این کار دچار زیان و خسارت نمی شوند. به همین خاطر برند سازی برای این دسته از شرکت های سرمایه گذاری نیز اهمیت بالایی دارند.

اهمیت برند سازی برای شرکت ها و سازمان ها

در دنیای امروزی، شرکت هایی که برند سازی مناسبی داشته باشند راحت تر می توانند به فعالیت بپردازند. در حقیقت این شرکت ها، آن قدر بزرگ می شوند و رشد می کنند که می توانند برای جذب سرمایه و مشتری خود دست به انتخاب بزنند. هر مخاطبی را نپذیرند و هر سرمایه ای را قبول نکنند. وقتی که برندینگ یک شرکت به خوبی انجام گرفته باشد و برای مثال اسم این شرکت به عنوان یک برند معتبر مطرح شده باشد، مخاطبین این شرکت نیز علاقه بالایی به سرمایه گذاری در این شرکت خواهند داشت. در واقع آن ها برای چنین لحظه هایی ثانیه شماری می کنند. زیرا نام شرکت و برند شرکت خود تضمین معتبری است برای مخاطبین این شرکت. تضمینی برای بازگردانی سود مخاطبین. اما شرکت هایی که در زمینه برند سازی به شکل مناسبی رفتار نکرده اند و از این نظر ضعیف هستند، از همان ابتدای کار به مشکل خواهند خورد. این شرکت ها برای جذب سرمایه و یا ایده لازم است مخاطبین خود را راضی کنند. و برای این کار هر بار باید وعده ها، جزئیات و دلایل مشخصی داشته باشند.

برند سازی بر مبنای رهبری شرکت

در بعضی از شرکت ها،  برای برند سازی از نام یک فرد به عنوان رهبر شرکت استفاده می شود. در این گونه موارد فردی که مدیریت شرکت را بر عهده دارد از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. در اینجا شرکت ها به سراغ افرادی می روند که اطمینان داشته باشند که او از پس کار بر می آید. و می تواند ارتباطات خارجی و درونی شرکت ها مدیریت کند. در این دسته از شرکت ها، از همان ابتدا سعی بر برند سازی خود شخص مدیر خواهد بود. پس از اینکه فرد به یک برند تبدیل شود می توان از ارزش افزوده او استفاده کرد. در بحث برند رهبری، اغلب به سراغ آدم های نام آشنا و خوش نام می روند. ضمن اینکه سعی می کنند علاوه بر برند سازی مدیر ارشد شرکت، مدیران میانی را نیز تبدیل به برند کرد. این استراتژی در برخی از شرکت ها به خوبی جواب داده است.

مشاوره برندینگ و برند سازی برای شرکت ها

همین طور که گفته شد برند سازی برای شرکت ها از اهمیت بالایی برخوردار است. دلایل این اهمیت نیز به طور کامل بررسی شد. حال سوال اینجاست؛ برند سازی را باید به چه شکلی انجام داد. برندینگ در دنیا یک کار تخصصی است. به همین خاطر است که اغلب شرکت های بزرگ دنیا برای تبلیغات و برندینگ خود از مشاورین برند سازی کمک می گیرند. کسی که به بازار سرمایه اشراف کامل داشته باشد. بتواند راه صحیح را از راه ناصحیح تشخیص دهد و مهمتر اینکه توانایی های شرکت را بشناسد و با توجه به آن استراتژی های مورد نیاز را طراحی کند. استفاده از مشاورین برند سازی می تواند تا حد زیادی مشکلات شرکت ها و سازمان ها را در این زمینه حل کند. دکتر محمدرضا مهاجری، یکی از مشاورین مطرح علم برندینگ در ایران است. در حقیقت یک مشاور برندینگ کسی است که در زمینه علم اقتصاد تخصص های لازم را دارد. می تواند راه کارها و فرآیندهایی را با توجه به حرکت اقتصادی کشور و حرکت اقتصادی جهانی ارائه دهد و شرکت را در این مسیر پر تلاطم یاری دهد.

اهمیت داستان گویی در برند سازی

یکی از مواردی که در بحث ساخت برند و مشاوره برند به آن اهمیت داده می شود، استفاده از برند هایی است که اصطلاحاً به آن ها داستانگو گفته می شود. منظور از داستان گویی این است که برند ساخته شده باید به یک عقبه فکری و یک فرهنگی فکری وصل باشد تا بتواند ماندگار بماند. تجربه ثابت کرده است برندهایی که در ساخت و طراحی آن ها از فرهنگ ملی و مردمی استفاده شده، ماندگاری بیشتری دارند. در حقیقت آن برند به یک نشانه تبدیل شده است. به این شکل برند ساخته شده می تواند حامل اصلی پیام شما باشد. دلیل موفق تر بودن برندهای داستانگو این است که از گذشته های دور، ذهن ما انسان ها یک ذهن قصه گو بوده است. به گفته آقای مهاجری همه ما از همان دوران کودکی با قصه ها بزرگ شده ایم و مرحله به مرحله بالا آمده ایم. قصه زبان ذهن انسان ها است. به همین خاطر در برند سازی از این ویژگی ذهن آدمی به درستی استفاده می شود. کافی است سری به کتاب های کهن ما از مثنوی مولانا گرفته تا منظومه های نظامی و داستان های اساطیری بزنید. در ساخت برند داستانگو لازم است از پیرنگ ها و طرح هایی استفاده کنید که معمولاً همه مردم آن را می پسندند. در ذهن همه آن ها حک می شود و ماندگاری بالایی دارد.

مشاوره برندینگ با دکتر مهاجری

یکی از مشاورین مطرح ایران در زمینه ساخت برندینگ دکتر محمدرضا مهاجری است. اگر به این فکر افتاده اید که شرکت خودتان را داشته باشید. اگر دنبال این هستید که با برند سازی، نام نیکویی از شرکت خود در ذهن و قلب مردم به جا بگذارید، دکتر مهاجری که از بنیانگذاران کسب و کارهای حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ و برند سازی هستند، می توانند به شما در این امر کمک کنند. امروزه که رسانه های دیداری و شنیداری، هر روز با تغییرات بزرگی همراه هستند و سلیقه مردم نیز مرتب دچار تغییرات می شود، بهره بردن از یک مشاور خبره که بتواند در زمینه برند سازی به شرکت یا سازمان شما کمک رسانی کند، یکی از امور حیاتی است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.