مشاوره بازاریابی

توضیحات مربوط در مورد مشاور بازاریابی

توضیحات مربوط در مورد شغل مشاوره بازاریابی

خلاصه مطلب

 • مشاوره بازاریابی یکی از شغل های بسیار نوین و پر کاربرد برای تمام شرکت های خصوصی و دولتی است. مشاوره بازاریابی از پر درآمدترین شغل ها به حساب می آید.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مشاور بازاریابی یکی از شغل های بسیار نوین در کشور ما می باشد که مدیران شرکت های مختلف از این شغل به خوبی استقبال می کنند. مشاوران بازاریابی در زمینه های مختلف تخصص دارند و با ارائه ی ایده ها و نظرات خود شرکت ها را به سوی اهدافشان سوق می دهند و تمامی شرکت ها بایستی از مشاوران بازاریابی برای رسیدن به سودآوری بیشتر کمک بگیرند.

بازاریابی

بازاریابی یا مارکتینگ برای اولین بار در سال ۱۹۳۵ میلادی توسط انجمن اساتید بازاریابی آمریکا بدین گونه تعریف شده است که بازاریابی اجرای فعالیت هایی در فضای سازمانی است که جریان محصول و خدمات را از تولید کننده به سمت مصرف کننده هدایت می کند. نویسندگان و محققان بسیار زیادی دیدگاه های زیادی در مورد بازاریابی داشته اند و هر کدام تعاریف متفاوتی از آن بیان کرده اند. یکی از مهم ترین این محققان فیلیپ کاتلر می باشد که به عنوان پدر بازاریابی شناخته شده است.

بازاریابی مدیریت ارتباط با مشتری است که نتیجه ی آن هم به نفع شرکت و هم به نفع مشتریان می باشد. واژه ی بازاریابی برای اولین بار در اوایل قرن بیستم به کار رفته شد. زمانی که بخش عمده ی بازار را محصولات کارخانجات تشکیل می دادند که از خط تولید خارج شده بودند و مدیران برای رسیدن به سود تصمیم گرفتند که این محصولات را هر چه سریع تر به دست مشتریان خود برسانند. بازاریابی از ۴ فرآیند تشکیل شده است که قیمت گذاری، ترویج، توزیع و مکان تولید محصول، این چهار مرحله را تشکیل می دهند.

مشاوره بازاریابی

در سال های اخیر شاهد ورود رقبای بزرگ و کوچک داخلی و خارجی به عرصه ی تولید محصول و خدمات در بازار ایران هستیم که در این فضا نقش بازاریابی و توجه به آن برای تمامی شرکت ها و سازمان ها یک امر مهم است و اگر مدیران از این موضوع غافل شوند، به سرعت صحنه رقابت را به نفع رقبا از دست خواهند داد. امروزه بازاریابی و مشاوره بازاریابی یکی از تخصص ها و دانش های نوینی می باشد که تقریباً در تمامی دانشگاه های سطح کشور مورد تحصیل و تدریس واقع شده و مدیران شرکت ها نیز نیاز به دانش و مشاوره بازاریابی را برای رسیدن به اهداف خود بیش از گذشته احساس می کنند و سعی بر آن دارند تا از مشاوره بازاریابی در جهت دست یابی به اهداف و استراتژی های بلند مدت خود استفاده کنند. مشاوران بازاریابی افرادی هستند که شما از ایده های نو و افکار خلاق آن ها در زمینه ی کاری خود بهره مند می شوید. به عبارت دیگر مشاور بازاریابی شخصی می باشد که در حوزه های مختلف بازاریابی از جمله قیمت گذاری، کمپین تبلیغاتی و غیره ایده هایی را ارائه می دهد و به مدیران سازمان ها و شرکت ها برای بهره برداری مثبت ریال به ریال بودجه شان کمک می کند.

هزینه مشاور بازاریابی

مشاوره بازاریابی به صورت تک نفره یا تیمی صورت می گیرد. مدیران شرکت ها برای بهره مندی از این مشاوران باید هزینه ای چشمگیر را در نظر داشته باشند که مقدار این هزینه از شرکتی به شرکت دیگر متغیر بوده و به عوامل بسیاری بستگی دارد. که از جمله این عوامل می توان به نوع محصول و خدمات تولید شده، تعداد افراد حاضر در تیم مشاوره و مدت زمان قرار داد کاری اشاره کرد.

ضرورت نیاز به مشاور بازاریابی

در بازار رقابتی امروز، برای این که بتوانید بازار هدف مختص محصول و خدمات خود را داشته باشید و در این بازار به سرعت رشد کنید، نیاز به مشاوره ی بازاریابی دارید. امروزه علایق و سلایق مشتریان به سرعت تغییر می کند و شما برای حفظ مشتریان وفادار خود بایستی استراتژی بلند مدتی را در این زمینه به کار ببرید. مدیران به خوبی از این موضوع آگاهند که مشتریان به آن ها نیازمند نیستند بلکه شرکت ها هستند که به مشتریان نیاز دارند و همیشه حق با مشتری است. از ضرورت های نیاز به مشاوره بازاریابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورود به بازارهای جدید و جذب مشتریان جدید و بالقوه
 • بهبود در روابط و میزان وفاداری با مشتریان
 • بهبود در فرآیند قیمت گذاری
 • انجام تبلیغات مؤثر و کارآمد
 • تعریف اهداف و استراتژی های کوتاه و بلند مدت خود
 • تعیین حاشیه ی سود برای شرکت خود

وظایف مشاور بازاریابی

مشاور بازاریابی مسئولیت و وظایف بسیار سنگینی در قبال مدیرانی که با آن ها قرارداد کاری بسته اند دارند. چرا که مدیران در این راه تمامی امیدشان را به مشاره بازاریابی بسته و هزینه های چشم گیری را می پردازند و می توان گفت آینده و سودآوری شرکتشان بسته به ایده های و نتیجه ی کار مشاور بازاریابی دارد. از جمله وظایف مشاور بازاریابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاوره در انتخاب و جذب همکاران جدید برای تشکیل تیم بازاریابی
 • آموزش تیم بازاریابی با روش جدید و فرآیند محور
 • بررسی و آسیب شناسی علل کاهش فروش
 • شناسایی بازارهای هدف جدید
 • توانایی در تعیین شاخص های کلیدی عملکرد
 • مشاوره در طراحی چارت سازمانی بازاریابی به همراه پیاده سازی فرآیندهای فروش مؤثر

محیط کار مشاور بازاریابی

مشاوره بازاریابی محیط کاری متنوعی دارد که عمومی ترین آن حاضر بودن مشاوران در شرکت ها و سازمان ها می باشد تا تمام اتفاقات و فعالیت های روزمره ی شرکت ها را از نزدیک مشاهده نمایند. این حضور فعال در شرکت ها و مؤسسه ها بسیار اثر بخش و کارآمد می باشد. چرا که با مشاهده ی فعالیت های مؤسسات و محیط کاری شرکت می توانند ایده های خلاق ارائه داده و تصمیم های درست و به جایی بگیرند. البته برخی دیگر از مشاوران بازاریابی هستند که ترجیح می دهند در محل کار خودشان فعالیت کنند و فعالیت های شرکت مورد نظر را از دور هدایت نمایند.

خصوصیات اخلاقی مشاور بازاریابی

مشاوران بازاریابی افرادی هستند که باید دارای یک سری خصوصیات و ویژگی های شخصیتی منحصر به فردی باشند. این افراد در گام اول باید از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشند چرا که شکست نیز به همراه پیروزی سهم مساوی در موفقیت دارد و نباید با اولین شکست احساس ضعف کرده و ناامید شوند. ویژگی دیگر آن ها رازدار بودنشان است چرا که رازها و نقاط قوت و ضعف شرکتی را برای شرکت های دیگر نباید فاش کند. هم چنین این افراد باید از صبر و حوصله ی بسیار بالایی برخوردار باشند. وجود این ویژگی در این افراد باعث می شود که بتوانند تیم بازاریابی تشکیل شده را به بهترین نحو آموزش دهند.

پیشرفت شغلی مشاوره بازاریابی

مشاوره بازاریابی یکی از مشاغل جدید و به روز در کشورمان می باشد. اهمیت این شغل روز به روز بیشتر می شود و ما شاهد تأسیس مؤسسات مشاوره بازاریابی در شهرهای کلان کشورمان هستیم و تمامی شرکت های خصوصی و دولتی از همکاری با مشاوره بازاریابی استقبال گرمی می کنند و در زمینه ی فروش محصولات و خدمات خود برای رسیدن به سود زیاد از آن ها کمک می گیرند. با توجه به نیاز تمامی مؤسسات و شرکت ها به داشتن مشاوره بازاریابی، می توان گفت که مشاوران بازاریابی پیشرفت شغلی بسیار خوبی را پیش رو دارند. بی شک در صورت آشنایی مدیران با فواید استفاده از مشاوره بازاریابی، این شغل در آینده ای نه چندان دور مورد توجه تمامی مدیران شرکت ها و مؤسسات واقع خواهد شد.

مشکلات مشاور بازاریابی

مشاوره بازاریابی با توجه به تمام مزیت ها و فوایدی که در بر دارد، با مشکلات و چالش هایی روبه رو می باشد که این مشکل به دلیل جا نیفتادن این شغل در جامعه ی ماست. در این بخش به مواردی از این مشکلات و چالش های پیش روی مشاوره بازاریابی اشاره شده است:

 •  نبود اعتماد کافی مدیران مؤسسات به مشاوران بازاریابی
 • بالا بودن هزینه های مشاوره بازاریابی
 • آشنا نبودن مدیران با نحوه ی عملکرد فعالیت های مشاوران بازاریابی
 • سخت و مشکل بودن ایجاد تیم بازاریابی

این مقاله جهت آشنایی شما با مشاوره بازاریابی، وظایف این شغل، هزینه های مربوطه و چالش های پیش روی آن ارائه شده است. امیدواریم شما عزیزان با مطالعه ی این مقاله اطلاعات مفید و ارزنده ای را به دست بیاورید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.