کسب و کار حرفه ای

آشنایی با کسب و کار حرفه ای و نکاتی آموزنده درباره آن

کسب و کار حرفه ای

خلاصه مطلب

  • داشتن کسب و کار حرفه ای با ایده جدید و خلاقیت در دنیای پر از رقابت امروز الزامی است. داشتن یک کسب و کار حرفه ای مستلزم داشتن نیروهای با تجربه و متخصص است.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

درباره ی کسب و کار حرفه ای بیشتر بدانید!

شرایط اقتصادی ایران و جهان به گونه ای قابل پیشرفت است که فعالیت عرصه های مختلف افزایش یافته و رقابت بین آن ها افزایش یافته است. حضور و رقابت در دنیای کسب و کار امروزی، مستلزم داشتن یک کسب و کار حرفه ای است.برای داشتن یک کسب و کار حرفه ای عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که می توان یکی از مهمترین آن ها را مدیریت این کسب و کار دانست.

رونق کسب و کار های مختلف در در دنیای امروزی

در روزگار کنونی بسته به نیاز های مختلف و بیش از پیش بشر، کسب و کار های مختلفی رونق گرفته است. کسب و کار های بسیار کوچک تا کسب و کار های بزرگ و در سطح جهانی. البته تغییر در سبک زندگی، رواج شهرنشینی، توسعه ی زندگی ماشینی و پیشرفت تکنولوژی همه و همه دست به دست هم داده اند تا این کسب و کار ها شکل بگیرند و زندگی بشر را آسان تر نمایند. یک شرکت خدماتی نظافتی و یک شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار هر دو نوعی کسب و کار تلقی می شوند. در هر دو نوع کسب و کار می توان با مدیریت حرفه ای کسب و کار را رونق بخشید و یک کسب و کار حرفه ای راه اندازی نمود. اما آنچه مسلم است دامنه ی پیشرفت شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار، به سبب گستردگی فعالیت آن در سطح جهانی، بیش تر خواهد بود. بنابراین مدیریت این کسب و کار ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

درباره ی کسب و کار حرفه ای

یک کسب و کار حرفه ای می تواند شامل تولید یک وسیله، تولید یک خوراکی، نوشتن کتاب، تولید یک نرم افزار یا اپلیکیشن، برپایی یک فروشگاه یا رستوران و هر چیز دیگری باشد. نکته مهم آن است که شما در آن زمینه تجربه و اطلاعات کافی داشته باشید. همچنین بهتر است از قبل، یک نظر سنجی انجام شود و از مخاطبین محصول خود سوالاتی در مورد نیازشان پرسیده و برمبنای آن، کسب و کار خود را راه بیندازید؛ چرا که این مردم هستند که برای شما سودآوری دارند.

برای داشتن کسب و کارهای حرفه ای چکار کنیم؟

داشتن کسب و کارهای حرفه ای مستلزم داشتن موارد زیر است:

  • داشتن ذخیره مالی یا پشتیبانی مالی
  • داشتن نیروهای فعال و حرفه ای
  • مدیریت عالی همراه با ضوابط مشخص
  • داشتن یک ایده یا خلاقیت برای راه اندازی یک کسب و کار

برای داشتن کسب و کارهای حرفه ای، شما می توانید یک ایده کاملاً جدید که می دانید مورد نیاز بخش خاصی از جامعه است را ایجاد کنید و یا یک کسب و کار قدیمی را با کیفیت بالاتر یا با روند و خلاقیت جدید پیاده سازی کنید.

کسب و کارهای حرفه ای و سودآور، کدام کسب و کارها را شامل می شوند؟

به طور کلی ۴ دسته کسب و کار وجود دارد:

  • کارمند اداری بودن و داشتن یک حقوق ثابت
  • خود اشتغالی و داشتن یک کسب و کار با زمان و حقوقی که در دست خود شما است.
  • راه اندازی یک کسب و کار جدید با ایده و فکر نو
  • سرمایه گذاری بر روی پروژه های دیگران

با توجه به تعریف کسب و کارهای حرفه ای، می توان گفت تنها دو دسته آخر جزء کسب و کارهای حرفه ای محسوب می شوند.

آشنایی بیش تر با کسب و کارهای حرفه ای

کسب و کارهای حرفه ای، رویکردی جدیدی است که به اقتضای نیاز های جوامع مختلف، در بازار کنونی شکل گرفته است. کسب و کارهای حرفه ای مستلزم منابع انسانی حرفه ای و مدیریت حرفه ای و توانمند می باشد. اهمیت این موضوع به حدی است که در سطح دانشگاهی، برای آن، دوره های مختلف برگزار می کنند. کسب و کارهای حرفه ای به معنی رقابت حرفه ای در رسیدن به اهداف سازمانی است. روش های سنتی کسب و کار، با بازار کنونی همخوانی نداشته و جایگزین شدن آن با کسب و کار حرفه ای را ضروری ساخته است. زمانی که صحبت از کسب و کار حرفه ای می شود، صرفاً یک کسب و کار خاص یا صرفاً یک زمینه ی شغلی، مد نظر نیست. بلکه طیف وسیعی از مشاغل، می توانند کسب و کار حرفه ای راه اندازی نمایند. لازمه ی ایجاد کسب و کار حرفه ای بهره گیری از شیوه ی نوین مدیریت می باشد. در واقع باید دانسته های منابع انسانی در هر رده ی شغلی، به روز رسانی شود. در کسب و کار حرفه ای، ایده های نو خلق می شود و زمینه های جدیدی برای پیشرفت، شکل می گیرد.

تفاوت کسب و کار حرفه ای با کسب و کار عادی

در کسب و کار عادی، معمولاً به صورت روتین، یک سری فعالیت ها انجام می شوند. مدیریت آن نیز مهارت های چندانی را نیاز ندارد. شاید بتوان گفت، در کسب و کار معمولی، صرفاً بر تجربه های قبلی، اتکا می شود. در حالی که در کسب و کار حرفه ای، پویایی به وضوح دیده می شود. در واقع پویایی شرط اساسی کسب و کار حرفه ای است و پروسه های مختلف کسب و کار در سطوح بالای سازمانی مدیریت می شود. به عبارتی کسب و کار حرفه ای، گامی فراتر از کسب و کار های عادی می باشد. در کسب و کار حرفه ای، ارزش آفرینی، خلاقیت و نوآوری صورت می گیرد و ایده های جدید طرح می شوند و با مدیریت صحیح آن ها، پیشرفت های عمده واصل می شود.

اهمیت کسب و کار حرفه ای

هم زمان با حرکت عقربه های ساعت، چرخ های فناوری و تکنولوژی نیز در جهت پیشرفت می چرخند و جهان را به سمت تعالی و پیشرفت سوق می دهند. بدیهی است که کسب و کار در چنین جامعه ای به شیوه های قدیمی، پاسخگوی نیاز افراد نخواهد بود.بدین ترتیب کسب و کار حرفه ای که هم تراز با این پیشرفت ها است می تواند با چنین شرایطی به خوبی برابری کند. حضور منابع انسانی، مدیران و صاحب نظران در سطوح ارشد سازمانی از ملزومات بقا و پیشرفت در بازار های جهانی می باشند که صرفاً در کسب و کار حرفه ای می توان وجود آن ها را یافت. کسب و کار حرفه ای سبب رونق در وضعیت اقتصادی، اشتغال و کارآفرینی می شود. با توجه به افزایش جمعیت، وجود کسب و کار حرفه ای ضروری به نظر می رسد.

ضرورت داشتن کسب و کار حرفه ای

رقابت در جامعه ی اقتصادی و بازار کنونی، با روش های سنتی و قدیمی تقریباً غیر ممکن شده است. حضور منابع انسانی، مدیران و صاحب نظران در سطوح ارشد سازمانی از ملزومات بقا و پیشرفت در بازار های جهانی می باشند. بنابراین در هر سازمانی، آموزش دیدن مدیران و منابع انسانی در دوره های کسب و کار به صورت حرفه ای، ضروری به نظر می رسد. در واقع در دوره های کسب و کار حرفه ای، ایده ها و روش های نوین مدیریتی کلان آموزش داده می شود و به مدیران سازمانی کمک می‌کند تا با دید وسیع تری در مورد مسائل اقتصادی سازمان خود تصمیم بگیرند. در دهه های اخیر، شرکت کنندگان در دوره های کسب و کار به صورت حرفه ای، بیش ترین میزان اشتغال و درآمد و مزایا را در مقایسه با سایر رشته ها داشته اند. از طرفی جمعیت عظیمی از فارغ التحصیلان در مقاطع ارشد سایر رشته ها علاقه مند به گذراندن دوره های کسب و کار به صورت حرفه ای هستند. در همین راستا مراکز آموزشی در دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی اقدام به برگزاری دوره های مدیریت کسب و کار حرفه ای، نموده تا بستر لازم برای شکوفایی توانایی مدیران سطوح ارشد فردای جامعه فراهم شود.

فواید شرکت در دوره های کسب و کار حرفه ای

شرکت کنندگان در دوره های کسب و کار حرفه ای با گذراندن این دوره ها، قادر به مدیریت سازمان خود می باشند. همچنین آنها می توانند با تجارب کسب کرده ی خود، به کارمندان خود در درک آینده و داشتن دید وسیع تر در این زمینه کمک کنند.دوره های کسب و کار حرفه ای به نحوی طراحی و برنامه ریزی می شوند که کلیه شرکت کنندگان در آن بتوانند مدیریت یکپارچه و جامع بازاریابی را کسب کنند و در سازمان خود پیاده سازی نمایند.

دستیابی به یک نگرش جامع در رابطه با اهمیت برنامه های بازاریابی مختلف را می‌توان جزو فواید شرکت در دوره های کسب و کار حرفه ای دانست. هم چنین عملی نمودن برنامه های ارائه شده برای شرکت کنندگان در دوره های کسب و کار حرفه ای نیز تسهیل می گردد.

شرکت کنندگان با گذراندن دوره های کسب و کار حرفه ای، به این سطح از آگاهی می‌رسند که چه فعالیت هایی جهت ارتقای ارزش و اهمیت سازمان، مفید و چه فعالیت هایی، غیر مفید واقع می شود و سبب کاهش ارزش سازمان می گردد.

پیشرفت های روزافزون سازمان در سطح جهانی به کمک فضای مجازی و شناساندن محصولات خود به بازار های سراسر دنیا، از توانایی هایی است که شرکت کنندگان در دوره های کسب و کار حرفه ای به آن دست می یابند.

گذراندن دوره های کسب و کار حرفه ای، افراد را جهت طراحی منعطف در سازمان خود هدایت می کنند و آنان را جهت بخش بندی مشتریان خود، تشویق می کنند. در واقع شرکت در دوره های کسب و کار حرفه ای به افراد آموزش لازم جهت ارائه ی محصولات و خدمات به صورت سفارشی را می دهد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.