مشاوره برندینگ

تبلیغات هدفمند

طراحی هویت بصری برند

خلاصه مطلب

  • در این مقاله قصد داریم که در رابطه با هویت بصری برند صحبت کنیم و شما را با هویت بصری برند آشنا کنیم تا اطلاعات نسبی در رابطه با این موضوع را بدانید.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

یکی از نکات مهم در رابطه با برند ، توسعه و گسترش برند است .حال یک سوال مهم پیش می آید و آن هم این است که چه تفاوتی میان هویت بصری برند ، برند و لوگو وجود دارد ؟ برخلاف نظر اکثر مردم که این کلمات را مترادف می دانند ، آنها اصلا هم معنی و مترادف نیستند . در واقع برند و هویت بصری برند دو واژه ی متفاوت می باشند . برای درک بهتر این تفاوت ها به معرفی هر کدام از این واژه ها می پردازیم .

برند چیست ؟

تعریف اصلی برند در کسب و کار کاملا مشخص است . در تجارت، فروشندگان برای متمایز کردن کالا ی خود از بقیه ی کالا ها ی موجود در بازار ، از واژه ی برند نام ، نماد و خصوصیت کالا استفاده می نمایند از این رو جای تعجب نیست که اکثر مردم با مفهوم برند آشنایی ندارند و حتی  در مورد هویت بصری برند و جایگاه اصلی آن در برند ،اطلاعات مفیدی در دسترسشان نیست .

برند در واقع ارتباط بین یک سازمان و مخاطبش می باشد . امروزه برند را تجربه ی مشتری با شرکت تعبیر می کنند چرا که نمی توان چیزی را برند کرد بلکه در واقع برند به دست می آید یعنی برند پاداشی در جهت روابط عالی با مخاطبان است  ، این روابط  ارسال ارزش کالا در بازار امروزه می باشد .

لوگو

هر موسسه دارای یک شعار ویژه می باشد که به آن لوگو می گویند که از علامت تجاری یک کسب و کار از کلماتی سفارشی  تشکیل شده که آن را شناسایی کرده و ماهیت آن را مشخص می سازد . هرگاه از کلمه ی لوگو استفاده می شود در واقع به علامت تجاری اشاره شده است . علامت تجاری می تواند تصویر ، نشان و یا حتی امضا باشد که هر شرکت از طرح خاصی برای خود استفاده می کند .

بسته به نوع شرکت ، این طرح متفاوت می باشد حتی گاهی از این لوگو ها به صورت دو حرف از حروف اول اسم شرکت استفاده می شود در صورتی که شرکتی دیگر بنا به سلیقه ی خاص خود از طرح برای لوگو استفاده می کند . استفاده از لوگو ها قدمت چندین هزار ساله دارد .

امروزه برای نشان دادن کیفیت کالا ها و شناسایی آنها از علائم تجاری استفاده می شود تا مشتریان آگاهی و شناسایی کامل را در مورد انتخاب کالا هایشان داشته باشند .

ارتباط بین لوگو و هویت بصری برند

لوگو برای جذب مشتری به یک سازمان و یا شرکت بزرگ تر می باشد در حالی که برند رابطه ی بین شرکت یا سازمان با مخاطبان خود است به طور کلی لوگو انعکاس یک برند در شرکت می باشد . لوگو ها متداول بوده و عباراتی هستند که یک شرکت تلاش هایی را در آن جهت به کار می گیرد .

برند ها اشاره هایی بر هویت بصری برند دارند به این صورت که هر تصویر و یا نماد خاص تداعی کننده ی برند در ذهن مشتری می باشد و علاوه بر آن ویژگی های برند نیز از ذهن مخاطب خطور خواهد کرد . هر نماد دلالت بر یک کمپانی یا یک شرکت خاص دارد که ممکن است بصری و یا لامسه ای باشد که در واقع همان هویت بصری برند نامیده می شود که برای منعکس کردن رابطه بین شرکت و مخاطبین می باشد .

امروزه در بازار ، رقابت شدیدی در بین شرکت ها برای نشان دادن بهتر محصولات خود وجود دارد. هر سازمان و یا شرکت نهایت تلاش خود را برای ایجاد یک مارک قدرتمند تجاری به کار می گیرد . بعضی سازمان ها و یا شرکت ها تلاش بسیاری برای حفظ و برجستگی یک لوگو دارند در صورتی که لوگو باید به چیزی بزرگ تر از خود متصل شود که این خلق هویت برند از نوع بصری می باشد بنابراین در این رقابت شرکت هایی موفق می شوند که لوگوی خود را با ایجاد ارزش های بالا برای مخاطبانشان بسازند.

وجود هویت بصری برند

هویت بصری برند ، ذهن افراد را با این موضوع که شما هستید درگیر می کند یعنی شما اطمینان کامل دارید هر بار که نماد خود را نشان می دهید ویژگی های خاص محصول را به مخاطب نشان می دهید و این امر مخاطب را قادر می سازد که از خود این سوال را بپرسد : شما چه کسی هستید و برند شما چه ارزشی دارد به این صورت هویت بصری برند شما ساخته شده و در حافظه ی هویت شرکت ثبت و حفظ  می شود .

علائم مربوط به یک برند می تواند عباراتی را در برداشته باشد که یک هویت منحصر به فرد را برای یک سازمان و یا شرکت ایجاد کند . با توجه به نقاشی های انسان های اولیه در غار ها تا رسانه های اجتماعی امروزی به ما نشان می دهد که علائم و نماد ها سابقه ی دیرینه دارند . برای اینکه هویت بصری برند در ذهن و حتی زندگی روزمره ی مشتریان رخنه کرده و آنها را به سمت شما بکشاند ، اندازه ی شرکت و جایگاه آن مهم نیست بلکه نماد و لوگو ی شما باید به طریقی معنادار برای ایجاد یک هویت برند و لوگو متقاعد کننده و قابل اطمینان برای مشتریان باشد .

چگونه یک هویت بصری قدرتمند بسازیم ؟

هر شرکت و یا سازمان قبل از آن که بخواهد بداند که چه نماد هایی را باید در برند خود استفاده کند ، باید بداند که به عنوان یک برند ، چگونه باید باشد . اولین قدم برای ساختن یک هویت بصری قدرتمند باید این سوال ها را از خود بپرسید :

  •   بپرسید که در شرکتتان  چه چیزی باور دارید ؟
  • چگونه می توانید از رقبای خود متفاوت عمل کنید ؟
  • چه وظایفی در این راه بر عهده ی شما است ؟
  • اگر برند را یک شخصیت فرض کنیم شخصیت برند شرکت شما چگونه است ؟
  • چگونه یک برند می تواند ارتباط خوبی با مشتریان برقرار کند ؟

نماد ها برند شما را نشان می دهند و شما باید قبل از طراحی هویت بصری خود پاسخ هر کدام از سوالات را بدانید البته می توان در شرکت خود برای پاسخ به این سوالات از نظرات همکاران خود استفاده نمایید تا بتوانید خود را در مقابل رقبا خاص تر نشان دهید .

پایه های هویت بصری

پایه های هویت بصری عبارتند از :

  1. تایپوگرافی
  2. پالت رنگ
  3. فرم و شکل
  4. طراحی هویت و برندینگ

سفارش طراحی لوگو و برند به صورت آنلاین

اگر شما قصد طراحی لوگو برای شرکت و یا سازمان خود را دارید می توانید به صورت آنلاین ، توسط سایت های طراحی لوگو اقدام به سفارش کنید اما باید توجه کرد که به سایت های معتبر و مطمئن که نمونه های طراحیشان را دیده اید طراحی برند خود را بسپارید تا برندی و لوگو ی خاص  و درخور شرکتتان را داشته باشید.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.