طراحی سایت

طراحی سایت حرفه ای، کاربر پسند و سئو شده

طراحی حرفه ای سایت

خلاصه مطلب

  • طراحی حرفه ای سایت، نقش مهمی در پیشرفت کسب و کارها دارد. طراحی حرفه ای سایت، باید دارای ویژگی هایی همچون امنیت، سرعت، ظاهر زیبا و محتوای سئو شده باشد.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

امروزه اینترنت یکی از اجزاء جدایی ناپذیر در زندگی بشری است و تمامی تکنولوژی ها و نوآوری های جدید به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به آن پیوند خورده اند. یکی از مهمترین استفاده هایی که از اینترنت می شود، طراحی حرفه ای سایت و معرفی کسب و کارهای مختلف و یا حتی راه اندازی یکی کسب و کار اینترنتی به وسیله آن است. با توجه به این که وب سایت ها نقش مهمی در پیشرفت و توسعه دارند، باید طراحی حرفه ای سایت را به افراد و شرکت های متخصص در این زمینه واگذار کرد.

طراحی حرفه ای سایت

طراحی حرفه ای سایت، همانطور که از اسم آن مشخص است به طراحی، ایجاد و راه اندازی یک وب سایت جدید به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی و یا بهینه سازی یک سایت قدیمی گفته می شود. امروزه طراحی حرفه ای سایت برای مقاصد مختلفی انجام می شود و اکثر مشاغل به نوعی به یک وب سایت حرفه ای نیاز دارند. به معنای دقیق تر، طراحی حرفه ای سایت برای ایجاد یک پایگاه اینترنتی با هدف ارائه خدمات، فروش محصولات به صورت اینترنتی و اطلاع رسانی استفاده می شود. طراحی سایت دارای مراحل مختلفی است که باید به ترتیب و با دقت هرچه تمام، توسط متخصصین و طراحان انجام شوند. لایه سازی صفحات، تولید محتوا، طراحی های ظاهری و گرافیکی و رعایت سئو سایت برخی از مهمترین اقداماتی است که در طراحی سایت انجام می شوند.

تاریخچه طراحی سایت

امروزه تعداد بیشماری از انواع وب سایت ها در بستر اینترنت وجود دارند که کاربران برای مقاصد مختلف به آنها مراجعه می کنند. اولین وب سایت دنیا، در 6 اوت سال 1991 پا به عرصه دنیای مجازی گذاشت. این وب سایت که قدمتی 26 ساله دارد، متعلق به پروژه World Wide Web یا W3 بود و توسط تیم برنرز لی توسعه یافت. این وب سایت هنوز هم برای کاربران اینترنتی در دسترس است.

وب سایت گفته شده و دیگر وب سایت های اولیه، تفاوت بسیار زیادی با وب سایت های امروزی داشتند و بر خلاف آنها ظاهری بسیار ساده داشتند و فارغ از هرگونه طراحی سایت بودند. به مرور زمان مرورگرهایی توسط Netscape و Microsoft به بازار آمدند و راه را برای طراحی حرفه ای سایت هموار کردند. رفته رفته طراحان با استفاده از جاوا اسکریپت و HTML با شروع به افزودن ویژگی های ظاهری و گرافیکی، سایت ها را بهبود بخشیدند تا اینکه سرانجام در سال 2000 با روی کار آمدن Internet Explorer برای سیستم عامل های مک که از HTML 4.1 و CSS 1 پشتیبانی می کردند، دگرگونی بسیار بزرگی در طراحی وب سایت ها به وجود آمد. با گذشت زمان نسخه های جدیدی از HTML و CSS معرفی شدند و در کنار دیگر ابزارها سرانجام باعث طراحی سایت ها به شکل امروزی خود شدن.

مراحل طراحی حرفه ای سایت

همانطور که گفته شد، طراحی حرفه ای سایت دارای مراحل منظمی است که باید به صورت دقیق و صحیح انجام شوند. اولین مرحله ای که در طراحی حرفه ای سایت وجود دارد، انتخاب یک نام دامنه مناسب، بر اساس موضوع و محتوای سایتی است که قصد طراحی آن را دارید. توجه داشته باشید که نام دامنه، آدرس صفحه اصلی سایت شما است و هر سال مبلغی را باید در ازای آن پرداخت کنید. همچنین با توجه به این که نمی توان نام دامنه را به طور مداوم و دلخواه عوض کرد، در انتخاب آن باید دقت لازم را داشته باشید. پس از انتخاب نام دامین نوبت خریداری هاست می رسد که باید آن را از شرکتی معتبر و دارای نام خریداری کرد. به این گونه شرکت ها که تعداد زیادی از کامپیوترها را به اینترنت متصل می کند، هاست وب گفته می شود. پس از قرار گرفته شدن وب سایت در هاست ها، برای تمامی افراد جهان با جستجو در مرورگرها قابل مشاهده خواهد بود. در نهایت نوبت به طراحی ظاهر سایت مورد نظر می رسد و باید این کار را به افراد ماهر و متخصص در این زمینه واگذار کرد. وب سایت ها پس از طراحی بارها در مرورگرهای مختلف تست و بررسی شده اند و تمامی اشکالات آنها برطرف می شود.

وظایف طراح در طراحی حرفه ای سایت

با توجه به حساسیتی که طراحی حرفه ای سایت در رونق کسب و کارها و همچنین اطلاع رسانی دارد، هر کدام از طراحان وب سایت، بر اساس این که در چه زمینه ای از طراحی حرفه ای سایت کار می کنند، دارای وظایف مشخصی هستند که باید به صورت کامل آن را انجام دهند. در حالت کلی، طراحی حرفه ای سایت به دو زمینه متفاوت تقسیم می شود که عبارت اند از طراحی بخش کدها یا همان Back-end و طراحی ظاهری سایت یا همان Front-end.

هرکدام از این دسته ها نیازمند افرادی هستند که ابزارها و زبان های برنامه نویسی مربوطه را به طور کامل فرا گرفته باشند. افرادی که در زمینه Back-end برای طراحی حرفه ای سایت کار می کنند، موظف هستند کدهای مربوط به ساختار اصلی وب سایت را پیاده سازی کنند. کدهای نوشته شده توسط این افراد از دید کاربران و بینندگان وب سایت ها مخفی هستند و وظیفه اصلی آنها راه اندازی و کنترل عملکرد سایت است. برای قسمت Back-end در طراحی حرفه ای سایت، لازم است افراد به زبان هایی همچون Python، ASP و PHP مسلط باشند. اما افرادی که در بخش ظاهری طراحی حرفه ای سایت کار می کنند، وظیفه طراحی ویژگی های دیداری سایت را بر عهده دارند. به هنگامی که کاربران، یک سایت را باز می کنند، تمامی ویژگی ها و جنبه های ظاهری که دیده می شوند، مسئولیتی است که بر عهده طراحان Front-end در طراحی حرفه ای سایت است. این افراد برای کار خود از کدها و زبان هایی همچون HTML، CSS و جاوا اسکریپت استفاده می کنند.

اجزاء طراحی حرفه ای سایت

در طراحی حرفه ای سایت، مشخصه های زیادی وجود دارد که باید تک به تک به جزئیات آنها توجه کرد. این اجزاء در نهایت در کنار هم قرار گرفته اند و منجر به طراحی حرفه ای سایت ها می شوند. در صورتی که در هر کدام از این بخش ها نقصی وجود داشته باشد، باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در عملکرد و همچنین کاربر پسند بودن سایت ها خواهد شد. این اجزاء مهم در طراحی حرفه ای سایت عبارت اند از:

•    گرافیک: یکی از بخش های مهم وب سایت است که تمامی جنبه های زیبایی و کاربر پسند بودن ظاهر سایت زیر دسته آن هستند. عکس هایی که در سایت قرار داده می شوند، لوگوهایی که برای قسمت های مختلف سایت طراحی شده اند، کلیپ ها، موسیقی ها، آیکون های استفاده شده و دیگر چیزهای این چنینی همگی مربوط به طراحی گرافیکی سایت می باشند.

•    طرح بندی: تمامی اجزاء و بخش های مختلف سایت باید با نظم در کنار هم قرار گرفته باشند و عملکرد یکدیگر را مختل نکنند. منظم کردن و مرتب سازی تمامی جنبه های ظاهری سایت مربوط به بخش طرح بندی است.

•    رنگ بندی: دیگر جزو مهم در طراحی حرفه ای سایت، رنگ بندی است که باید بر اساس استانداردها و موضوع اصلی سایت انتخاب شود.

•    فونت: انتخاب فونت مناسب و وب ایمن برای وب سایت اهمیت بالایی دارد. باید فونت انتخاب شده به گونه ای باشد که در مرورگرهای مختلف شناخته شده و به درستی اجرا شود.

•    محتوا: محتوا، متن ها و دیگر مطالبی است که بر اساس موضوع اصلی سایت به صورت سئو شده، قابل فهم و با کیفیت در وب سایت قرار داده می شود. سئو اهمیت بالایی در طراحی حرفه ای سایت دارد که در ادامه در مورد آن صحبت می کنیم.

طراحی حرفه ای سایت به صورت استاتیک

وب سایت ها به روش های مختلفی تولید می شوند و یکی از روش های اصلی در طراحی حرفه ای سایت طراحی استاتیک آن می باشد. این روش اگرچه هنوز هم در برخی وب سایت ها مشاهده می شود، اما روشی است که در حال منسوخ شدن و از بین رفتن است و بهترین حالت استفاده از آن، استفاده در کنار روش طراحی داینامیک است. در طراحی استاتیک، برای هر صفحه ای که در وب سایت وجود دارد، یک فایل به صورت جداگانه در سرور ذخیره می شود. طراحی این نوع وب سایت ها آسان است و از نظر امنیتی بسیار خوب جواب می دهند. در این گونه وب سایت ها، هر کدام از صفحاتی که کاربر آنها را فراخوانی می کند، از روی سرور بازخوانی شده و به نمایش در می آیند.

طراحی حرفه ای سایت به صورت داینامیک

طراحی داینامیک، یکی از روش های طراحی حرفه ای سایت است که جایگزین شایسته ای برای وب سایت های استاتیک به شمار می رود. طراحی سایت های داینامیک، از زمین تا آسمان با طراحی سایت های استاتیک فرق می کند. این وب سایت ها در اصل دارای یک صفحه اصلی و ثابت هستند و به هنگام فراخوانی صفحات دیگر، محتویات آنها تغییر می کند و به نمایش درمی آیند. وب سایت های داینامیک به وسیله اپلیکیشن سرورها که وظیفه فراوری اسکریپت های سمت سرور را دارند، ایجاد می شوند. در واقع می توان گفت در این گونه وب سایت ها، محتوای صفحه بر اساس جستجویی که کاربران انجام می دهند از دیتابیس بخش Back-end فراخوانی شده و به نمایش در می آیند.

طراحی حرفه ای سایت به صورت استاتیک و نیمه داینامیک

یک روش بهینه تر و محبوب تر برای طراحی حرفه ای سایت، استفاده از روش استاتیک و روش داینامیک در کنار هم است. این گونه وب سایت ها با استفاده از نرم افزارهای ویژه ای همچون XML و Action Script تولید می شوند. وظیفه اصلی این نرم افزارها هوشمند سازی و ایجاد قابلیت تغییر پذیری در وب سایت ها است. این وب سایت های ترکیبی، عملکردی همچون سایت های داینامیک دارند و قابل تغییر هستند، اما تغییری که در آنها روی می دهد با تغییر وب سایت های داینامیک متفاوت است. از مهمترین مزایای این گونه طراحی، جذابیت و قابلیت استفاده از انیمیشن ها و جلوه های گرافیکی متنوع است. در ضمن این وب سایت ها معمولا کندتر از وب سایت های طراحی شده با روش های دیگر هستند و برای افرادی که علاقه ای به تبلیغ وب سایت خود ندارند و وب سایت آنها برای کاربران شناخته شده است، مناسب می باشد.

تیم طراحی حرفه ای سایت

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم برای طراحی سایت، افرادی با تخصص های مختلف باید دست به دست هم بدهند. هر کدام از این تخصص ها در حیطه مهارتی افراد مختلف وجود دارد و به فرد متخصص آن زمینه سپرده می شود. هرکدام از این افراد باید در زمینه فعالیت خود مهارت کافی را داشته باشند و با سایر افراد مجموعه هماهنگ باشند. از اعضای مهم طراحی حرفه ای سایت می توان به گرافیست، متخصص دیجیتال مارکتینگ، متخصص تولید محتوا و طراح رابط کاربری اشاره کرد.

اهمیت سئو در طراحی حرفه ای سایت

شاید بتوان سئو را یکی از پایه ها و اساس های طراحی سایت حرفه ای نام برد. زیبایی های ظاهری و بالا بودن کیفیت سایت از نظر سرعت و امنیت تنها زمانی مفید خواهد بود که سایت شما در معرض دید افراد مختلف قرار بگیرد. اگر وب سایت شما کمتر دیده شود، تمامی زحماتی که برای طراحی حرفه ای سایت کشیده شده اند، دیگر بر باد خواهد رفت. سئو، وظیفه بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو را بر عهده دارد و باعث می شود اهمیت وب سایت در دیدگاه موتورهای جستجو بیشتر شود. با رعایت اصول سئو، هنگامی که کاربران به دنبال مطالبی مرتبط با سایت شما باشند، در موتورهای جستجو زودتر با آن برخورد می کنند و آن را باز می کنند.

ویژگی های طراحی حرفه ای سایت

طراحی حرفه ای سایت، باید دارای برخی ویژگی های اساسی و مهم باشد که مشخص کننده تخصصی بودن و حرفه ای بودن آن هستند. امروزه وب سایت های بسیار زیادی وجود دارند که از طراحی فنی و جالبی برخوردار نیستند. این وب سایت ها معمولا از نظر امنیتی مشکل دارند، به طور مستمر پشتیبانی نمی شوند، در مقابل اتفاقات احتمالی هیچ پاسخگویی تخصصی ندارند، فارغ از هرگونه قابلیت سفارش سازی هستند، برای نرم افزار آنلاین بروز رسانی نمی شوند و دیگر معایب این چنینی. یک طراحی حرفه ای باید دارای برخی ویژگی های مهمی همچون موارد زیر باشد:

•    پیاده سازی و اجرا بر اساس استانداردهای روز دنیا

•    توسعه یافته با تکنولوژی چند لایه

•    امنیت بالای وب سایت و بانک اطلاعاتی آن

•    مجهز به سیستم ماژولار و قابلیت توسعه به صورت نامحدود

•    پشتیبانی دائمی و تخصصی برای رفع مشکلات احتمالی

•    پنل مدیریتی ساده، حرفه ای و کاربر پسند

•    دارای آموزش مناسب برای تمامی بخش های سیستم مدیریت

•    دارا بودن قابلیت قالب پذیری بدون محدودیت در پیاده سازی

•    بروز رسانی مستمر امکانات سیستم و هسته اصلی

و…

نکاتی در مورد طراحی حرفه ای سایت

امروزه وبسایت ها کاربردهای گسترده ای دارند و طراحی حرفه ای سایت ها برای مقاصد مختلفی انجام می شود. بر اساس نوع کاربردی که یک سایت می تواند داشته باشد، طراحی آن نیز می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال یکی از پرکاربردترین سایت هایی که شما معمولا در اینترنت با آن سروکار دارید، وب سایت های فروشگاهی هستند. یک وب سایت می تواند به عنوان پایگاه خبری و اطلاع رسانی سازمان ها و شرکت ها طراحی شود. در صورتی که شما نیز تصمیم دارید اقدام به طراحی حرفه ای سایت خودتان کنید، بهتر است به طور دقیق نوع وب سایت مد نظر را مشخص کنید. طراحی حرفه ای سایت می تواند برای سایت های تجاری، خبری، وبلاگ های شخصی و سرگرمی انجام شود.

در طراحی حرفه ای سایت نباید کاربرپسند بودن را به هیچ وجه فراموش کرد. هرچقدر سایت دارای مزایایی همچون طراحی ظاهری خوب و ریسپانسیو بودن باشد، باعث جذب افراد بیشتری می شود و رتبه بندی آن را در موتورهای جستجو افزایش می دهد. توجه داشته باشید که ممکن است تبلیغات زیاد در وب سایت، باعث خراب کردن جنبه های ظاهری آن شود و آن را از چشم کاربران بیندازد. در حالت کلی، طراحی حرفه ای سایت باید در رعایت استانداردهای مربوط به لوگو سایت، دکمه تماس، نوار منو و دسترسی، گرافیک سایت، نوار ابزار جستجو، دکمه ثبت نام، آیکون شبکه های اجتماعی، دسترسی پذیری و ظاهر سایت پیش قدم باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.