مشاوره برندینگمشاوره تبلیغات

طراحی هویت بصری برند

تبلیغات هدفمند

خلاصه مطلب

 • رونق کسب و کار شما رابطه مستقیمی با تبلیغات هدفمند دارد. تبلیغات هدفمند دارای یک سری اصول و جاذبه هایی است که در این مقاله به آنها اشاره شده است.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

در زندگی دیجیتال امروز تبلیغات امری بسیار موثر و تاثیر گذار است. تبلیغات هدفمند از عوامل بسیار مهم در به نتیجه رسیدن کسب و کار شما و مورد توجه قرار گرفتن برند تجاری شما است. در این مقاله قصد داریم در مورد مباحث موجود بر تبلیغات هدفمند صحبت کنیم.

تعریف تبلیغات هدفمند

تبلیغات هدفمند به معنی بررسی مشتریان و بازار هدف، و تبلیغ در آن بازار برای بدست آوردن مشتری است. همانطور که مشاهده می کنید این تعریف بسیار ساده و گویا است اما بسیاری از صاحبان مشاغل و کسب و کارها برای داشتن یک تبلیغ هدفمند و موثر دچار مشکل هستند و مهمتر از این موضوع این است که آنها در نحوه ارائه آن دچار مشکلات اساسی می شوند. اما چگونه می توان از شر این مشکلات خلاص شد؟!

اهداف در تبلیغات هدفمند

برای داشتن یک تبلیغات هدفمند ابتدا باید به اهداف توجه داشت و باید به دوراندیشی لازم نسبت به نتایج آن قبل از اجرایی کردن تبلیغات توجه ویژه ای شود. امروزه تبلیغات هدفمند هزینه های گزافی را برای مدیران مجموعه ها به همراه دارد بنابراین مدیریت این تبلیغات نیز اهمیت بسزایی پیدا کرده است. این مدیریت با استراتژی های از پیش تعیین شده فرایند فروش و برندینگ را تسهیل می نماید. در ادامه راه حل هایی را برای ارائه تبلیغات هدفمند برای شما عزیزان ارائه می دهیم. در این مقاله با ما همراه باشید.

۵ گام اساسی در ارائه تبلیغات هدفمند

برای رسیدن به یک تبلیغات هدفمند در این مقاله ۵ مرحله اساسی که در ارائه یک تبلیغ هدفمند مورد نیاز است را برای شما ارائه داده ایم.

گام اول

جمع کردن اطلاعات مورد نیاز برای نوشتن متن یک تبلیغ یا آگهی از اولین اقدامات مورد نیاز برای تهییه یک آگهی است. اطلاعات و مواردی که می بایست درباره یک محصول و یا خدمات کسب شود با رسیدن به پاسخ سوال های زیر از سوی مدیریت مجموعه امکان پذیر است:

 • اطلاعات دقیق محصول و خدمات چیست؟
 • با چه کیفیتی ارائه می شود و چه مزیت خاصی دارد؟
 • چه کاربردی برای مشتری دارد؟
 • چگونه با کالای رقبا مقایسه می شود؟
 • قیمت کالا چقدر است و در بازار چه جایگاهی دارد؟
 • حقایق مهم درباره خریداران احتمالی؟

گام دوم

تحقیق کردن و بدست آوردن اطلاعاتی درباره مشتریان و مصرف کنندگان کالا و یا خدمات ارائه شده از سوی شما در مرحله دوم ایجاد یک تبلیغ هدفمند است. مدیریت و یا تهیه کننده تبلیغ قادر است با پاسخ دادن به چهار سوال زیر اطلاعات لازم را بدست آورد.

 • جامعه هدف این تبلیغات چه کسانی هستند؟
 • بازه سنی مصرف کنندگان ما کدام است؟
 • برای کارآمد بودن تبلیغات، اطلاعات باید برای چه بازه سنی ارائه گردد؟
 • چه کسانی در تصمیم خرید نفوذ دارند؟

گام سوم

در این مرحله باید در مورد افرادی که در آینده مشتریان ما خواهند بود تحقیق شود. این تحقیق شامل بررسی قالب زندگی این افراد است. بنابراین می بایست به تناسب سبک زندگی و قدرت خرید آنها به سراغ طراحی تبلیغات برویم.

گام چهارم

این مرحله پس از گردآوری اطلاعات لازم که در مراحل قبل به آن اشاره شد اتفاق می افتد. تحلیل کردن این اطلاعات جمع آوری شده و تصمیم گیری نهایی است که با ارزش ترین مرحله مدیریت تبلیغات است. شما باید پس از تصمیم گیری در مورد موضوعی که می خواهید به تبلیغ در مورد آن بپردازید مشخص کنید که پیام و منابع پیام ها باید په ویژگی هایی داشته باشند. منابع هر پیامی که در تبلیغ شما گنجانده می شود می بایست دارای ویژگی های کلی زیر باشد.

 1. اعتبار منبع
 2. جذابیت فیزیکی و ظاهری
 3. مورد علاقه مخاطب بودن
 4. معنادار بودن منبع.

گام پنجم

این گام شامل ایجاد آگهی تبلیغاتی با استفاده از جاذبه های تبلیغاتی در پیام تبلیغی است. یک پیام تبلیغاتی زمانی می تواند مخاطب خود را به سمت محتوای تبلیغ سوق دهد که از نوعی از جاذبه ها استفاده کند. جاذبه های تبلیغاتی که در پیام های تبلیغاتی استفاده می شوند انواع مختلفی دارند؛ اما متداول ترین آنها که در تبلیغات هدفمند استفاده می شوند عبارتند از: جاذبه منطقی، جاذبه خنده و طنز و جاذبه ترس.

جاذبه های منطقی

در این جاذبه مزایای کالا، خود محصول و ویژگی های آن به صورت مستقیم و مشخص مطرح می گردد. در این جاذبه ها مسائل و موضوع های حاشیه ای مطرح نمی گردد. پیام هایی که کیفیت، صرفه جویی، فایده و کاربرد کالا را نشان می دهد از جمله پیام هایی است که در آنها از جاذبه های منطقی استفاده شده است.

جاذبه های خنده و طنز

معمولا تبلیغ هایی که شهرت بیشتری را کسب می کنند و در بین تبلیغاتی که به نمایش گذاشته می شود بیشتر از سایر تبلیغ ها به یاد می مانند و در مورد آنها صحبت می شود، از محتواهایی خنده دار و یا با درون مایه طنز استفاده می کنند. در بهره گیری از جاذبه خنده و طنز در تهیه آگهی باید شرایطی را در نظر گرفت. برای مثال مطالب خنده دار موجود در محتوای تبلیغ باید مرتبط با کالا باشد و یا نباید در یک تبلیغ هیچگاه از جک و لطیفه استفاده شود چون خیلی سریع باعث بی مزه شدن محتوای تبلیغ می شود.

جاذبه اخلاقی

جاذبه اخلاقی جاذبه ای است که تشخیص مشتریان درباره درست یا نادرست بودن یک موضوع را می سنجد. از این جاذبه خاص، زمانی استفاده می شود که هدف ما وادار کردن مخاطبان برای حمایت و طرفداری از پاره ای از مسائل اجتماعی باشد.

جاذبه ترس

این جاذبه یکی ار عجیب ترین و در عین حال کارآمد ترین نوع جاذبه های استفاده شده در محتوای یک تبلیغ است. بازاریابان برخی از مواقع، در پیام های تبلیغاتی خود از حس، ترس استفاده می کنند تا از این طریق در مخاطب نگرانی بوجود آورند و آنها را تحریک به انجام یا عدم انجام کاری کنند. با توجه به مطالعات انجام شده توسط کارشناسان این موضوع ثابت شده است که ترس می تواند اثربخش باشد. البته زمانی که کارشناس تبلیغ بداند این جاذبه چگونه عمل می کند. این کارشناسان می بایست قبل از استفاده از تبلیغ با جاذبه ترس از نحوه عمل این نوع تبلیغ، میزان استفاده از آن و واکنش های متفاوت مخاطبان نسبت به آن اطلاع حاصل کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.