کسب و کار حرفه ای

عوامل موجود در یک کسب و کار حرفه ای

کسب و کار حرفه ای

خلاصه مطلب

  • کسب و کار حرفه ای فرآیندی است که طی آن مدیران با بکارگیری درست منابع به اهداف خود می رسند. در کسب و کار حرفه ای برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف باید باشد.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

یک کسب و کار حرفه ای به کسب و کاری اطلاق می شود که برنامه ای مشخص و از پیش تعیین شده داشته باشد که این برنامه کل مجموعه را در راستای رسیدن به اهداف سازمان سوق دهد. لازم است هنگام ایجاد یک کسب و کار جدید مدیر لایقی برزیده شود تا توانایی تفکر خلاق و تبدیل آن به نوآوری موثر را نیز داشته باشد.

چارچوب طرح کسب و کار حرفه ای

برای داشتن یک کسب و کار خوب بهتر است که اهداف کسب و کارتان را به صورت واضح و کاملی تعریف کنید و همینطور راه های رسیدن به اهداف مشخص شده را برای خودتان به خوبی تعیین کنید. این فرآیند باید به گونه ای صورت بگیرد که سرمایه گذارانی که به صورت بالقوه در صدد همکاری با شما و کسب و کار حرفه ای تان هستند به صورت کاملی از مفهوم اهداف شما آگاه شوند و خودشان مشتاق پیگیری و خواندن دیگر بخش های کسب و کار شما شوند. برنامه ا‌ی که برای کسب و کار حرفه ای خود می چینید می بایست اطلاعاتی منطقی و کافی برای مخاطب داشته باشد به گونه ای که بدون زیاده گویی به طور کامل مفهوم را برسانید. به خصوص زمانی که به دنبال یک سرمایه گذار برای کسب و کار خود هستید. طرح کسب و کار حرفه ای که ارائه می دهید سندی است مکتوب که جزئیات کسب و کارتان را مشخص می کند. این سند علاوه بر بیان موقعیت کنونی می بایست نیازها، انتظارات و نتایج پیش بینی شده را شرح داده و جوانب و ریزه کاری های آن را نیز بسنجد.

وجود خلاقیت در یک کسب و کار حرفه ای

وجود خلاقیت در یک کسب و کار حرفه ای جدید امری مهم تلقی می شود. فردی که از مهارت های خلاق کمتری برخوردار باشد به ناچار می بایست برای افراد خلاق تر که مهارت های پیشرفته تری دارند کار کند. خلاقیت مانند راندن اتومبیل و یا طریقه کار کردن با کامپیوتر تا حدودی اکتسابی است که می توان با تمرین و ممارست آن را بهبود بخشید و رشد داد. به عنوان مثال یک ایده جدید می‌تواند برای تغییر مسیر کاری و تحول سرنوشت یک شرکت کافی باشد. سودآوری یک کسب و کار حرفه ای، درآمد و مشتریان شرکت‌ به میزان خلاقیت شما بستگی دارند. به طور کلی هر آنچه که هستید و در آینده خواهید شد به شیوه تفکرتان و طریقه استفاده از ذهنتان بستگی دارد. اگر تفکر شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد حتما در امور زندگی و کسب و کار خویش نیز کیفیت قابل توجهی خواهید داشت

مدیریت کسب و کار حرفه ای

مدیریت کسب و کار حرفه ای فرایندی است که در آن مدیران با به کارگیری موثر منابع سازمان از طریق برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت، بسیج منابع و کنترل، سازمان را در راستای اهداف خاص خود هدایت می کنند. مدیریت حرفه ایی کسب و کار از دیر باز در فعالیت های انسان وجود داشته البته نه به اندازه و اهمیتی که در حال حاضر وجود دارد. هر شخصی زمانی که می خواهد فعالیتی انجام دهد می بایست از عواملی از این قبیل بهره ببرد که لازم به ذکر است این عوامل متعدد تنها با هماهنگی و یکپارچگی مجموعه را به سمت اهدافش سوق می دهند. این هماهنگی عوامل به آسانی قابل دسترسی نیست و ملزم به وجود مدیریت حرفه ای کسب و کار است. هر مجموعه ای نیازمند یک مدیریت حرفه ای کسب و کار است که به اهداف خود دست پیدا کند و این دستیابی به اهداف امری تکرار شونده و مداوم باشد.

نقش اخلاقیات در کسب و کار حرفه ای

اخلاقیات در کسب و کار به بررسی اصول اخلاقی و مشکلات اخلاقی که در یک محیط کسب و کار رخ می دهد می‌ پردازد. این موضوع مرتبط با رفتار مجموعه کل افراد در سازمان است. اخلاق کسب‌ و کار سیستمی است از قوانین و دستورالعمل‌های حرفه ‌ای یک کسب ‌و کار که قانونی و اخلاقی است. پایبندی به اصول اخلاقی در یک کسب و کار حرفه ای به معنی تفاوت قائل شدن میان حق و ناحق و پس از آن انجام دادن کارهای درست در راستای دستیابی به اهداف است. به عنوان مثال شرکت ها مجاز به استفاده از کپی رایت، رشوه گرفتن و انجام سایر کارهای غیر قانونی نیستند.

توانایی مدیران کسب و کار حرفه ای

مدیران یک کسب و کار حرفه ای قادر هستند تا اقدامات زیر را به درستی انجام دهند.

  • اداره و رهبری اثربخش یک کسب و کار حرفه ای نظیر نظارت بر امور بازاریابی و فروش، تولید، ازاطلاعات مالی و… .
  • زمینه سازی برای ایجاد تحول در یک بخش خصوصی از سازمان
  • بدست آوردن تجارب عملی در طول فعالیت و تلاش در جهت تحول مثبت در کل سازمان
  • ایجاد زمینه های کارآفرینی در درون و بیرون از سازمان
  • ارائه مشاوره موثر به مدیران اقتصادی و اجتماعی سازمان ها و کسب و کار های دیگر

برخی اصول کسب و کار موفق

از دلایل مهمی که سبب شده تاجران و مالکان کسب و کار های بزرگ در ایران شاید در گذشته ای نه چندان دور شغلشان پیشرفتی نداشته باشد اینست که مالکان کسب و کارهای ایرانی تنها هدف شان کسب درآمد بوده است و برای کسب و کارشان هیچ آینده متفاوتی  را تصور نمی کرده اند. به همین دلیل با وجود درآمد بسزایی که داشته اند تمامی آن را صرف خرید ملک و یا مغازه نموده و از سرمایه گذاری روی کسب و کار خود اجتناب کرده اند.

جنبه دیگری که سبب گسترش کسب و کار و تبدیل ان به یک کسب و کار حرفه ای می شود اصل تمرکز است. این موضوع به تخصص گرایی در امر کسب و کار حرفه ای اطلاق می شود. امروزه به تدریج کسب و کارهای حرفه ای در زمینه طراحی، تولید، فروش و پخش به سمت تخصصی شدن پیش می روند.

نوآوری نیز موضوع مهم دیگری در موفقیت یک کسب و کار حرفه ای است که به معنای خلاقیتی ست که در محصول، نحوه انجام کار و فرآیند کار اعمال شده باشد. می توان گفت که اکثر مدیران کسب و کار حرفه ای افرادی خلاق و با ذکاوت هستند اما در تبدیل خلاقیت شان به نوآوری توانایی اندکی دارند.

تبلیغات موثر برای یک کسب و کار حرفه ای

برای داشتن یک کسب و کار حرفه ای لازم است که تبلیغات قوی و موثری داشته باشید و توجه بیشتری نیز به کسب و کار خود جلب کنید. چندین راه برای تبلیغات موثر وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

ثبت شرکت و یا ثبت برند، اگر شریکی دارید لازم است که موافقت او را در جهت این امر داشته باشید.

لازم است که یک شعار تبلیغاتی بیابید که افراد با شنیدن آن یاد شرکت شما و یا برند شما بیفتند.

قیمت کالا و خدماتی که ارائه می دهید را به طور واضح مشخص کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.