کسب و کار حرفه ایمشاوره بازاریابیمشاوره تبلیغات

معرفی کمپین تبلیغاتی و نکات مهم آن

کمپین تبلیغاتی

خلاصه مطلب

  • کمپین تبلیغاتی به معنای برنامه ریزی جامع تبلیغاتی می باشد. بسیاری از افراد و برندهای مختلف از کمپین تبلیغاتی برای معرفی و خدمات خود استفاده می نمایند.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

امروزه بسیاری از افراد از شیوه های مختلفی برای معرفی محصولات و یا خدمات خود استفاده می نمایند. یکی از مهمترین موضوعات در زمینه تبلیغات، کمپین تبلیغاتی می باشد. کمپین تبلیغاتی دارای بخش های مختلف و مباحث بسیار گسترده ای می باشد. افرادی که قصد ایجاد کمپین های مختلف تبلیغاتی را دارند باید به یک سری از نکات مهم توجه داشته باشند، تا کمپین های تبلیغاتی که به راه انداخته اند، با موفقیت همراه شود. ما نیز قصد داریم تا شما را با کلیدهای موفقیت در یک کمپین تبلیغاتی آشنا نماییم.

تبلیغات و شیوه های نوین تبلیغاتی

هر آن چیزی که به منظور معرفی یک کالا و یا یک خدمت و حتی یک فرد، صورت گیرد تبلیغات گفته می شود. تبلیغات دارای شیوه های مختلف و گونه های متفاوتی می باشد. در دنیای مدرن امروزی، استفاده از تبلیغات یکی از راه های اصلی موفقیت می باشد. افراد برای فروش کالا و یا ارائه خدمات خود می توانند با استفاده از تبلیغات، به سود آوری برسند. از گذشته تا به امروز تبلیغات مورد توجه بوده است و تنها شیوه های آن متفاوت شده است. در گذشته های خیلی دور تبلیغات با استفاده از اصوات صورت می گرفت. بعدها با به وجود آمدن دستگاه های چاپ و کاغذها انقلابی در تبلیغات صورت گرفت و تبلیغات کاغذی مورد استفاده قرار گرفتند. تبلیغات کاغذی در حال حاضر به عنوان یکی از شیوه های تبلیغاتی استفاده می شود. با به وجود آمدن اینترنت و فضای مجازی، بحث تبلیغات بسیار داغ شد و نمونه های مختلفی از تبلیغات در این فضا شکل گرفت. کمپین تبلیغاتی با استفاده از پتانسیل های تبلیغاتی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است، که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

کمپین تبلیغاتی چیست

کمتر پیش می آید که کلمه کمپین تبلیغاتی به گوش فردی نخورده باشد. خوب است که در ابتدا به این موضوع اشاره داشته باشیم که کمپین های تبلیغاتی از زمان های خیلی دور وجود داشته اند، اما با توجه به اینکه امروزه زمینه های تبلیغات گسترش فراوانی داشته اند، این نام بیشتر به چشم می خورد. کمپین تبلیغاتی در معنای لغوی به معنای یک برنامه جامع برای تبلیغات می باشد. اگر بخواهیم یک تعریف مفید از کمپین تبلیغاتی داشته باشیم می توان گفت، کمپین تبلیغاتی به معنای استفاده حداکثری از پتانسیل های تبلیغاتی با بیشترین سرعت ممکن، برای معرفی کردن کالایی، خدمتی و یا فردی می باشد. استفاده از کمپین های تبلیغاتی در زمینه های مختلفی مورد استفاده می باشند و هر فردی با هر منظوری می تواند، یک کمپین تبلیغاتی راه اندازی نماید. اما مهمترین مسئله در راه اندازی کمپین های تبلیغاتی توجه به اصول آن می باشد.

کمپین تبلیغاتی چه کمکی به تبلیغات می کند

همانطور که می دانید تبلیغات باعث می شود، که افراد بتوانند به بازدهی اقتصادی، سیاسی و یا فرهنگی برسند. در کمپین های تبلیغاتی، امر تبلیغات به صورت همه جانبه صورت گرفته و از سرعت بالاتری در امر تبلیغات استفاده می شود. برای مثال تصور کنید که یک فرد برای اجرای یک نمایش قصد دارد، تبلیغاتی را صورت دهد و این فرد زمان کمی برای تبلیغات ندارد. او می تواند با استفاده از یک کمپین تبلیغاتی و با استفاده از مشارکت همگانی، نمایش خود را به سرعت معرفی نمایید.

از طرفی استفاده از یک کمپین تبلیغاتی باعث می شود، که افراد با استفاده از یک برنامه از پیش تعیین شده به جلو بروند و بتوانند حداکثر بهره وری را از تبلیغات خود داشته باشند.

مراحل تحقق یک کمپین تبلیغاتی

برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی باید یک سری از مراحل را صورت دهید تا بتوان به نتیجه و مقصودی که از ایجاد آن کمپین تبلیغاتی دارید برسید.

۱) اولین مرحله ای که برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی مورد نیاز می باشد تحقیق است. به طور مثال افراد اگر قصد ارائه یک کالا و فروش آن را دارند باید به تحقیق در مورد بازار آن کالا بپردازند و پس از به دست آمدن اطلاعات، یک استراتژی برای تحقق کمپین تبلیغاتی طراحی نمایند.

۲) مرحله دوم شناخت مخاطبانی می باشد که قصد ارائه خدمات و یا کالاها را به آن ها داریم. این مرحله باعث می شود که نقاط حساس مخاطبان خود را بشناسیم سپس به انجام تبلیغات بپردازیم.

۳) یکی از مراحل مهمی که در کمپین های تبلیغاتی باید به آن توجه داشت، تخصیص بودجه به این امور می باشد.

۴) استفاده از یک تم تبلیغاتی در کمپین های تبلیغاتی بسیار مهم می باشد. به طور مثال یک برند تجاری رنگ پس زمینه تمام تبلیغات خود را آبی می نمایند، تا این رنگ در هرجایی تبلیغات آن ها را تداعی نماید.

۵) آخرین و مهمترین مرحله کمپین تبلیغاتی، رسانه ای می باشد که افراد از طریق آن تبلیغات خود را ارائه می دهند. این رسانه می تواند تلویزیون، فضای مجازی و یا هر چیز دیگری باشد.

موارد استفاده از کمپین های تبلیغاتی

یک کمپین تبلیغاتی می تواند در هر زمینه ای که نیاز به معرفی داشته باشد، مورد استفاده قرار گیرد. شاید بسیاری از افراد تصور کنند، که کمپین تبلیغاتی فقط در زمینه های تجاری مورد استفاده می باشد. در این مورد باید گفت، این تصور بسیار اشتباه می باشد. با استفاده از کمپین تبلیغاتی می توان یک کار فرهنگی را در یک جامعه نهادینه کرد. به طور مثال با استفاده از یک کمپین تبلیغاتی می توان مردم را ترغیب کرد که در خیابان ها آشغال نریزند. از کمپین تبلیغاتی می توان در معرفی یک فرد برای کاندیداتوری مجلس و یا ریاست جمهوری استفاده کرد. به همین منوال از کمپین های تبلیغاتی در امور اقتصادی، سیاسی و … می توان استفاده کرد.

پتانسیل فضای مجازی در ایجاد کمپین تبلیغاتی

یکی از رسانه هایی که می توان برای ایجاد کمپین های تبلیغاتی مختلف از آن استفاده کرد، پتانسیل بی حد و حصر فضای مجازی می باشد. فضای مجازی به دلیل فراگیر بودن و ارزان بودنش مورد توجه بسیاری از نهادهای تبلیغ کننده می باشد. نام کمپین تبلیغاتی از زمانی که فضای مجازی رشد نمود بیشتر مورد توجه قرار گرفت. افراد می توانند با استفاده از اپلیکیشن های پیام رسان مانند تلگرام، اینستاگرام، وایبر، سروش، ایتا و… کمپین تبلیغاتی خود را رهبری نمایند و با کمترین هزینه به بهترین بهره وری دست یابند. در واقع می توان گفت در حدود ۵۰ درصد از کمپین های تبلیغاتی بر پایه فضای مجازی طراحی و ارائه می شود.

نکات مهم در اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق

۱) در ایجاد کمپین های تبلیغاتی حتما از مشاوران و افرادی که در زمینه های تبلیغاتی خبره می باشند، استفاده نمایید.

۲) توجه داشته باشید که کمپین های تبلیغاتی زمانی موثر واقع خواهند شد، که یک برنامه ریزی جامع و یک رهبر واقعی پشت آن باشد.

۳)  در کمپین های تبلیغاتی که صورت می دهید، سعی نمایید تنوع ایجاد نمایید.

۴) سعی نمایید در کمپین های تبلیغاتی نقطه قوت و تمایزی را که با دیگران دارید بزرگتر جلوه دهید.

تبعات منفی کمپین های تبلیغات

تا به این جا از مزایای استفاده از کمپین های تبلیغاتی به خوبی آگاه شدیم. اما این سوال وجود دارد، که آیا کمپین های تبلیغاتی می تواند تبعات منفی به همراه داشته باشند؟ در جواب این سوال باید گفت بله توجه نکردن به اصول مهم آن می تواند، نتیجه های منفی به همراه آورد. به طور مثال اگر در تبلیغات یک کالا صداقت را رعایت نکنیم و به بزرگ نمایی بیش از حد بپردازیم، با پالس های منفی روبرو خواهیم شد و تمامی تلاش ما برای ایجاد آن کمپین تبلیغاتی از بین رفته است.

بحث پایانی در مورد کمپین تبلیغاتی

در پایان باید گفت تبلیغات و استفاده از کمپین های مختلف تبلیغاتی در صورتی سود آوری و بهره وری دارند که به درستی انجام شوند. ما در این متن سعی کردیم، اکثر نکاتی که در مورد ایجاد یک کمپین تبلیغاتی خوب موجود می باشد را بررسی نماییم.

اگر قصد دارید به اهداف خود برسید برای آن تلاش کنید. ایجاد کمپین های تبلیغاتی تنها موثر نمی باشند و در کنار آن باید کارهای دیگری را نیز انجام دهید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.