مشاوره فروش

چند نکته مهم درباره مشاوره فروش

خلاصه مطلب

  • مشاوره فروش یکی از مهمترین بخش های فروش در شرکت است که می تواند به ضرر یا سودآوری منجر شود. همچنین در برخی موارد مشاوره فروش نقش مدیرفروش را نیز بازی میکند

مشاوره فروش یکی از قدیمی ترین راه های افزایش کسب درآمد در محیط پر رقابت بازار کار می باشد. اما می توان گفت که با روش های قدیمی مشاور فروش، امروزه دیگر نمی توان زیاد در بازار کار رقابت کرد. خیلی از مواقع دیده ایم که شرکت هایی وجود دارند که دارای زمینه مالی قدرتمندی هستند اما در زمینه مشاوره فروش و بازاریابی زیاد قدرتمند نیستند. به همین دلیل گاها در بازار رقابت شکست می خورند. به دلیل اینکه مشاور فروش نقش بین شرکت و مشتری را ایفا می کند، می تواند در سودآوری شرکت نقش اساسی را ایفا نماید. در اغلب موارد مشاوره فروش به صورت ساعتی انجام می شود. در یک سیستم فروش، اگر تمامی اعضا از مدیریت و پرسنل کارهای خود را به دقت انجام دهند اما یک روش سیستماتیک و علمی توسط مشاوره فروش ارائه نشود، این شرکت در نهایت با شکست روبرو خواهد شد.

رابطه مشاور فروش با بازاریابی

یکی از مهم ترین رابطه هایی که در مشاوره فروش می بینید، ارتباط مستقیم آن با بازاریابی می باشد. اما شاید در بازار فروش سنتی که در کشور ایران می بینیم، بیشتر افراد ارزشی برای بازاریابی و مشاوره قائل نباشند. به همین دلیل درک مشخصی از رابطه بین بازاریابی و فروش ندارند. واحد بازاریابی با واحد مشاوره فروش ارتباط مستقیمی دارد اما در عین حال هر کدام دارای وظایف مشخص مربوط به خودشان هستند. اگر یک سیستم فروش را مشاهده کنید، متوجه می شوید که خروجی واحد مشاوره فروش در قالب بازاریابی می تواند تاثیرات مستقیمی بر واحد فروش داشته باشد. همچنین اطلاعاتی که از بازار به دست می آید، مجددا بر روی مشاوره فروش  برای برنامه ریزی مجدد بازاریابی تاثیر می گذارد.

وظایف مشاور فروش

مشاوره فروش به عنوان یک رابطه بلند مدت بین مرکز بازرگانی و مشتریان فعالیت می کند . مشاوره فروشگاه ها می تواند به صورت رسمی به استخدام یک شرکت در بیاید یا اینکه به صورت پروژه ای مشاوره فروش را انجام دهد.

یک مشاور فروش باید اطلاعاتی درباره محصولات را در قالبی که بتواند برای مشتری جذاب باشد، به آنها ارائه دهد. مشاوره فروش باید به بررسی نقاط ضعف و قوت بپردازد. مشاوران فروش باید با روش های جدید با سازمان های فروش ارتباط برقرار کنند تا بتواند فروش خود را گسترش دهند. همچنین مشاوره فروش باید آموزش های لازم در زمینه فروش را به تیم فروش دهد. یک مشاوره فروش کسی است که بتواند اعتماد کامل را در سازمان های خریدار ایجاد کند.

نکات کلیدی وظایف مشاور فروش

اولین وظیفه یک مشاوره فروش در یک بازار رقابتی، این است که بتواند شناخت از درک و مزایای محصولاتی داشته باشد که در شرکت تولید می شود و سپس یک استراتژی صحیح  و درست را برای فروش بیشتر شرکت در پی گیرد .

یک مشاوره فروش قدرتمند باید بتواند با قدرت کلامی خود انرژی مثبتی را به خریدار ها انتقال دهد. این انرژی مثبت بر روحیات خریدار در مورد مثبت بودن آن کالا یا خدمات می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. یک مشاوره فروش باید بتواند یک مشتری بالقوه و همیشگی را پیدا کند و با استراتژی های صحیح سعی در نگهداری این مشتری ها داشته باشد .

نیروهای فروش باید زیر نظر یک مشاوره فروش خبره تعلیم ببینند و سپس با دانش کافی وارد بازار کار شوند  تا بتوانند برای شرکت سود آوری داشته باشند و با مشتری ها ارتباط مناسبی را برقرار نمایند.

وظایف مشاور فروش در نمایشگاه ها و کمپین های تبلیغاتی

یکی دیگر از مهم ترین وظایف یک مشاوره فروش حرفه ای، معرفی کالا و خدمات در یک  کمپین یا نمایشگاه بزرگ می باشد که تعداد زیادی از مصرف کننده ها در آن حضور دارند .این فرد باید بتواند به عنوان مشاوره فروش یک شرکت با این افراد ارتباط خوبی برقرار کند تا نام برند این شرکت را در جامعه مصرف کننده ها انتشار دهد و همچنین با سازمان هایی که در این کمپین های بزرگ حضور پیدا می کنند، ارتباط  مفیدی را برقرار کند. رصد کردن بازار و پیشرفت رقبا و نوآوری هایی که به تازگی در محصولات دیده شده را می توان در این کمپین ها مشاهده کرد.

تاثیرات اینترنت بر مشاور فروش و بازاریابی

یکی دیگر از عواملی که بر بازاریابی و فروش تاثیرات بسیار زیادی را داشته است، پیشرفت تکنولوژی هایی مانند اینترنت و سایر لوازم ارتباطی می باشد. اکنون زمان آن رسیده است که بسیاری از بازاریابی ها در زمینه فروش محصولات از حالت سنتی خارج شده و به دنیای مدرن شبکه های اینترنتی واگذار شوند. نمونه هایی از این مدل بازاریابی های اینترنتی عبارتند از: تیزرهای تبلیغاتی که در اینترنت مشاهده می کنید یا بنرهای تبلیغاتی و یا پیام های تبلیغاتی و هر گونه بازاریابی هایی که به حوزه اینترنت و شبکه های اجتماعی مرتبط می شود.

نکات اصلی مورد توجه یک مشاوره فروش حرفه ای

یک مشاور فروش حرفه ای به اولین نکته ای که باید توجه داشته باشد، ایجاد ارزش هایی برای مشتری ها می باشد تا بتواند توجه آن ها را به سمت محصولات یک شرکت جلب کند. دومین نکته ای که باید مورد توجه باشد، مشاوره مطلوب و با صداقت به مشتری می باشد تا بتواند اعتماد مشتریان را جلب نماید و نکته آخر وفادار بودن به یک مشتری می باشد. این وفاداری را اغلب شرکت ها با ارائه جنس با کیفیت به مشتری ها مثلاً در  ابتدای قرارداد انجام می دهند.

مدیریت فروش توسط مشاور فروش

یکی دیگر از وظایفی را که به یک مشاوره فروش خبره واگذار می کنند، مدیریت فروش در یک شرکت می باشد که می تواند بر فروش و درآمدهای شرکت تاثیرات مستقیم داشته باشد. از جمله این وظایف ایجاد رابطه بلند مدت با مشتریان با سابقه و ایجاد یک زمینه فروش که بتواند سازگار تر و سریع تر از قبل عمل نماید.

همچنین مدیریت فروش دارای وظایف زیر نیز می باشد:

  • به دست آوردن مالکیت کارهایی که باید توسط مدیریت فروش انجام شود
  • از بین بردن موانعی که ممکن است بر سر راه فروش در یک سازمان قرار داشته باشد
  • اعمال نفوذ برای موفقیت در افزایش فروش و یکپارچه سازی عملکرد فروشنده هایی که در زیر نظر این سازمان فعالیت می کنند

مدیریت مشاوره فروش در عصر حاضر نیازمند چه راهکارهایی می باشد؟

از مهم ترین راهکارها، افزایش نوآوری نسبت به گذشته در سیستم فروش یک شرکت می باشد و می تواند شامل تفکر خارج از نرم افزار هایی باشد که به صورت عادت در حوزه فروش استفاده می شوند. راهکار دوم، استفاده از تکنولوژی می باشد که طیف گسترده از ابزارهایی را شامل می شود که از فناوری منشا می گیرند و در دست بسیاری از فروشندگان مختلف در تمامی حوزه ها وجود دارند. راهکار آخر شامل رهبری یک تیم فروش می باشد که می توان گفت اگر رهبری و مدیریت درستی بر یک تیم فروش وجود نداشته باشد، این تیم هرگز نمی تواند به هدف نهایی خود که رقابت در یک بازار فروش پر رقیب و افزایش بازار خرید شرکت است،  دست پیدا کند.

خدماتی که باید توسط یک تیم مشاوره فروش ارائه شود

اولین کاری که باید یک تیم مشاوره انجام دهند، هماهنگی در یک کسب و کار و دستیابی به اهداف آموزشی یک شرکت می باشد.  پس از آموزش، شناخت محصولات و دستیابی به تکنیک های پیشرفته در زمینه فروش محصولات یا خدمات می باشد. در آخر تقویت یادگیری روش های جدید بازاریابی و ارائه گزارش از عملکرد های ماهانه یک تیم فروش، از جمله خدمات تیم فروش است. همچنین در برخی موارد راهکارهایی برای فروش بیشتر و بهتر و نظراتی توسط تیم فروش ارائه می شود که در پیشرفت شرکت بسیار موثر است. فقط باید اجازه داده شود که نیروهای جوان نیز نظرات و استدل های خود را مطرح کنند.گاهی نظرات نیروهای جوان از یک خلاقیت و ایده سرچشمه می گیرد که باید به آن بها داده شود

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخ دهید

بستن
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
اطلاعات خود را وارد کنید:
عضویت در مجله کسب و کار حرفه ای
از عضویت شما در مجله کسب و کار حرفه ای بر پایه تفکرات برندینگ، بسیار خرسندیم.

پیش به سوی موفقیت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.